Julka i Szpulka - pierwsza książka detektywistyczna twojego dziecka

        


        Ah ta złość. Pojawia się znikąd i znika nie wiadomo gdzie. Jednak kiedy nas ogarnia, aż rozpiera. Tak samo nasze dzieci. Jednak one z racji, że żyją krócej na tym świecie, nie potrafią jeszcze tak dobrze nazywać 
emocji  i odpowiednio je wyrażać. Jak są wściekle, tupią, krzyczą, są jak wulkany, które zaraz wybuchną. 

    Jako mama trójki dzieci, wiem jak czasem złość bierze górę u małego dziecka. Jednak przecież to rola rodzica, aby wspierać swoja pociechę w tych trudnych chwilach i pomagać mu poradzić sobie z nadmiarem emocji. Prócz złości, mamy całą masę emocji, każda z nich jest inna. Jak je nazwać? Jak okazywać? To masa pracy rodzica z dzieckiem, aby tego się wszystkiego dowiedzieć.

    Pewna mama (Maja Strzałkowska) obserwując jak emocje jej córki kłębią się i ulatniają, napisała książkę. Jednak nie taką zwykłą, kolejną pozycję mówiącą jakie mamy emocje i co każda niesie ze sobą. Jej książka pozwala dziecku poczuć się jak detektyw. Uczy i motywuje do logicznego myślenia, ogromu skupienia na czytanym tekstu, ale też ilustracjach. Ćwiczy cierpliwość i wspomaga kojarzyć pewne fakty. Pozwala również ingerować w czytaną historię. Dzięki wybraniu kolejności zdobywania poszczególnych tropów, to od czytelnika zależy jak potoczy się dana historia. czy uda się rozwikłać zagadkę? Czy zgadniesz szybciej od Julki i Szpulki co się wydarzyło? 

         Z serii Julka i Szpulka aktualnie zostały wydane dwie pozycje:

1. Julka i Szpulka -Sprawa zaginięcia Lulu

2. Julka i Szpulka -Kościochrupek


1. Julka i Szpulka -Sprawa zaginięcia Lulu

    Jest to pierwsza część, która również wprowadza czytelnika w świat Julki oraz opisuje skąd się wzięła Szpulka. Tutaj zadaniem małego czytelnika będzie odkrycie co się stało z ulubioną lalką, małej dziewczynki. Nim ruszymy wspólnie bowiem na poszukiwanie tropów musimy jednak wykonać pewne zadanie. Należy zrobić portret pamięciowy owej lalki. Później decydujemy o kolejności jak potoczyło się śledztwo. Czy lalkę ktoś porwał? Czy może coś się jej stało?  Czy Lulu zostanie odnaleziona? Jaka była przyczyna jej zniknięcia? Tyle pytań i jeszcze więcej odpowiedzi. Teraz od Was mali czytelnicy zależy jak potoczy się ta historia i jakie są na te pytanie odpowiedzi. 


                                            2. Julka i Szpulka -Kościochrupek


    Tym razem Julka i Szpulka będą sprawdzać, skąd pochodzą dziwne dźwięki, które wystraszyły małą dziewczynkę. Jednak i tym razem czytelnik wciela się w rolę detektywa. Autorka książki na początku odsyła nas do mapy. Dzięki mapie i dołączonym naklejką, możemy prowadzić notatki dotyczące naszych poszlak i przesłuchań. Kto znajdzie się na liście podejrzanych osób i jaki będzie finał śledztwa? Tym razem  również zdecyduj o kolejności prowadzonego dochodzenia. Czy sprawę uda doprowadzić się do końca? Czy odkryjesz wszystkie poszlaki? Przekonaj się sam.

     Jako mamy i pedagoga rzuca mi się w oczy poruszanie tematu strachu. Nie ma tutaj jednak spychania go gdzieś jak zwykle my dorośli to czynimy. Zwykle gdy dziecko mówi, że słyszy dziwne dźwięki i doszukuje się potwora w szafie czy pod łóżkiem mówi, aby dał spokój bo potworów nie ma. Tutaj jednak dziecko wybiera się na wycieczkę, aby samo sprawdzić, zbadać i zobaczyć na własne oczy czy to prawda. Jest to super. Do tego pozwalamy dziecku na przeżywanie emocji. Nie mówimy, że nie ma czego się bać, tylko tłumaczymy, że strach jest rzeczą normalną. Raczej uczymy radzić sobie z nim. 













Komentarze