Każdy rodzic pewnie choć raz w swoim życiu usłyszał od dziecka "Nudzi mi się!". Nie wiem jak na Was, ale na na mnie czasem to działa jak płachta na byka. Choć mam świadomość, że nuda jest potrzebna. Bo przecież gdy się nudzimy jesteśmy najbardziej kreatywni. Jednak patrząc na zabawki w pokojach moich dzieci jakoś tak no wiecie ściska mnie w środku. Jak więc z taką nudą sobie radzić?
Wiadomo, często jest tak, że ta jedna zabawka już nam zbrzydła. No bo ileż można te puzzle matka układać, albo ileż można z tych klocków budować? No to trzeba zmodyfikować zabawę. Wiecie ja kocham modyfikacje, bo kto powiedział, że jeśli producent mówi, że to służy do jednego to tak jest? Przecież jedna miska może dać już milion możliwości zastosowania. Tak samo zabawki, trzeba posiadać takie jakie dadzą Wam wiele możliwości. Dzięki temu słowo "nuda" pójdzie daleko, bo przecież ta jedna rzecz nagle da mi nową radość zabawy.
Ja często przeszukuje internet w poszukiwaniu takich zabawek. Tak natrafiłam na figurki drewniane wykonane przez Pana Rafała Jankowskiego (FIGURKI DREWNIANE).
Każda figurka jest wykonana z największą dbałością o szczegóły. Co najlepsze wykonywane są ręcznie, a nie przez maszynę. Nie ma więc dwóch takich samych figurek, każda jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Są wykonane z drewna i są niezniszczalne (moje dzieci testowały ich wytrzymałość). Cena za jedna sztukę to 5zł. Nie są to małe figurki, a raczej średnie idealne dla małych rączek. Zapytacie jak można z ich udziałem się bawić? Zaraz przedstawimy Wam mega listę zabaw z nimi, ale też garść edukacji z ich udziałem. Nadają się do zabawy w domu, w ogrodzie, w podróży, ale też będą genialną zabawką do przedszkola czy żłobka, a nawet szkoły.
1. Figurki do zabawy- wersja główna, podstawowa. Traktujemy jak zwykłe figurki. Odgrywamy scenki. Możemy nadawać im imiona, dokładać swoje ludziki.
2. Wieża- te figurki dzięki temu, że są grubsze idealnie sprawdzają się do stawiania ich jedna na drugą. Tak może powstać wieża. Możemy budować ją w pojedynkę. Układać zwierzęta w zależności od tego gdzie mieszkają lub wielkości. Możemy też przerodzić to w grę. Rozdzielamy zwierzaki między graczy i teraz każdy z graczy dokłada jednego zwierzaka. Przegrywa osoba, która po dołożeniu zwierzaka zniszczy wieżę.
3. Gdzie mieszkam?- rysujemy mapę świata, bierzemy atlas zwierzaków i do dzieła. Dziecko ma za zadanie ustawić zwierzaki na takich kontynentach gdzie owe mieszkają. Później można przerodzić to w zagadki. Pokazujemy kontynent a dziecko układa zwierzaki na nim lub na odwrót wskazujemy zwierzaka, a dziecko mówi nam gdzie ono mieszka.
4. Cienie- to super zabawa w ciągu dnia. Ustawiamy zwierzaki i kładziemy obok nich kartkę, aby cień figurki padał na kartkę. Teraz bierzemy kredki, ołówki, flamastry i poprawiamy padające kontury na kartce cienia. W ten sposób rysujemy danego zwierzaka, którego potem możemy pokolorować.
5. Memory- ta gra Wam się spodoba. Najpierw odrysowujemy zwierzaki na kartkach. zasada jedna 1 zwierzak na 1 kartce. Teraz pokazujemy jedną kartkę, a dziecko musi zgadnąć jaki to zwierzak i dopasować do niego figurkę. Lub w drugą stronę pokazujemy figurkę, a dziecko szuka jego cienia (obrazek na kartce).
6. Obudź w sobie artystę- to wspaniała zabawa. Tutaj możemy wykorzystać flamastry, kredki, farby. Teraz każdy wybiera sobie jedną figurkę i ją koloruje dowolnie. Możemy też przygotować karty z danym zwierzakiem i dziecko musi kolorować według wzoru który my zastosowaliśmy na kartce. Później porównujemy. A możemy puścić wodze fantazji i kolorować tak jak w duszy nam gra.
7. Makiety- tworzymy makiety tematyczne w zależności jakie zwierzaki posiadamy. Uczymy się o danym środowisku: morze, sawanna, wieś, las itp. Super zabawa przygotowanie takiej makiety np. w pudełku z wykorzystaniem materiałów jakie mamy w domu rolki po papierze, bibułka. Poszerzamy wiedzę o zwierzakach, miejscach gdzie mieszkają a nawet co jedzą.
8. Zoo- tworzymy zagrody dla zwierzaków i układamy w nim zwierzaki. Teraz możemy zabrać na wycieczkę rodziców lub swoje misie.
9. Zbiory- segregujemy zwierzaki ze względu na wielkość, na to co jedzą, gdzie mieszkają. Możemy rozłożyć 2-3 kartki w różnych kolorach i ustalić z dzieckiem gdzie jakie będziemy układać.
10. Większy czy mniejszy - świetna zabawa dla najmłodszych. Wybieramy kilka figurek i dziecko musi poukładać je od największego do najmniejszego lub na odwrót.
11. Zgaduj, zgadula- wkładamy zwierzaki do woreczka tak, aby nie było nic przez niego widać. Teraz dziecko wkłada rękę do worka nie podglądając i dotykając figurkę musi zgadnąć co to za zwierzaka wylosowało. Świetne ćwiczenie i pobudzanie zmysłu dotyku.
12. Kalambury- i tym razem wkładamy zwierzaki do worka i każdy z uczestników zabawy losuje jedną figurkę. Wyciąga ją tak, aby reszta uczestników nie widziała. Teraz zaprezentować dane zwierzę gestami lub dźwiękiem. Pozostali uczestniczy muszą zgadnąć jakiego zwierzaka wylosowała dana osoba. Na koniec pokazuje się figurkę czy faktycznie ktoś zgadł.
13. Liczymy - zwierzaki można liczyć, układać proste działania. Dzieci łatwiej na początku liczą na namacalnych przedmiotach. W ten sposób szybko nauczy się operować w zakresie dodawania i odejmowania do 10.
14. Szablony- tym razem kładziemy figurkę zwierzaka na kartce i odrysowujemy ją. Mamy dzięki temu mega super szablony, które dużo wygodniej będzie się trzymać małym dzieciom.
Komentarze
Prześlij komentarz
Podobał Ci się wpis? To super! Pozostaw po sobie ślad, aby zmotywować mnie do dalszego pisania :)