Mdłości i wymioty ciążowe - domowe sposoby na radzenie sobie z nimi


Kiedy widzisz na teście wyczekiwane dwie magiczne kreski, Twoja radość nie ma końca. Cieszysz się i chcesz o tym mówić całemu światu. Później pierwsza wizyta u lekarza i widzisz taką małą kropkę na USG. Jest Ci tak cudownie, że sama nie umiesz tego opisać słowami. Jednak kiedy przychodzą one czar jakby pryska.

Było różowo, a teraz jest zielono. Niestety poranne mdłości w ciąży i wymioty nie należą do najprzyjemniejszych. Do tego świadomość, że teraz nie odpowiadamy tylko za siebie, ale też za małego człowieka, który jest w nas potęguje wszystkie dolegliwości i złe samopoczucie. Jak więc przetrwać ten trudny dla wielu kobiet czas?

Oczywiście w sytuacjach kiedy już nie dajemy rady i grozi nam odwodnienie warto udać się do lekarza po lek zatrzymujące wymioty. Jednak jeśli jesteśmy w stanie zapanować nad dolegliwościami polecam kilka domowych sposobów, które sprawdziłem na sobie. Wszystkie one sprawdzały się raz lepiej raz gorzej w każdej ciąży. 


1. Herbata miętowa

Herbatka ziołowa, mięta działała u mnie raz że uspokajająco, a dwa właśnie świetnie tłumią uczucie mdłości a nawet później zgagi w ciąży.

2. Miętusy i inne cukierki miętowe

Mogą to być dropsy miętowe lub landrynki o smaku mięty i nie wolno ich gryźć a raczej ciumkać. Pomijam fakt, że podczas wymiotów, mdłości, podnoszonego się jedzenia fajnie jest odświeżyć sobie oddech nie tylko myciem zębów ale też takim cukierkiem

3. Imbir

Kroimy w plasterki i po jednym żujemy powolutku przez chwile. Jeśli ktoś w domu ma niestrawność lub problemy żołądkowe tez super sprawdza się napar z imbiru. Tutaj również kroimy go w plasterki (około 3-5 plasterków) zalewamy gorącą woda, odstawiamy na chwile (10-12 minut) i wypijamy taki napar, małymi łykami. Napar ten działa również rozkurczowo.

4. Herbatnik/kromka z masłem

Kolejny ze sposobów, to nim wstałam z łóżka, dosłownie nim się podniosłam i zaczęłam dzień, musiałam na leżąco szybko coś przegryźć. Mógł to być herbatnik/biszkopt lub malutka kromka chleba z masłem.

5. Jedz częściej a mniej

Choć to wydaje się głupie, bo komu się chce jeść gdy go mdli. Jednak cos jeść trzeba, aby dostarczać potrzebnych wartości odżywczych organizmowi, który teraz musi też pielęgnować naszego rosnącego malucha. Warto więc jeść częściej, a mniej. Niech to będzie nawet po kilka łyżek/widelców czegoś. Potrawy ważne, aby były lekko strawne. Nie zawierały ostrych przypraw. Ważne też podczas spożywania posiłków, aby nie pić za dużo. W ciąży bowiem uwalniający się progesteron zwalnia pracę jelit, a dodatkowe obciążenie żołądka płynami podczas jedzenia im tego nie ułatwia. Napij się więc przed posiłkiem lub po. (może być to woda z cytryna, która również super działa na mdłości)

6. Witamina B6

Warto zbilansować tak dietę, aby zapewnić organizmowi odpowiednia ilości tej witaminy. Odpowiada ona za przyswajanie białek i tłuszczów, a także jest sprawdzonym sprzymierzeńcem przy ciążowych mdłościach. Znajdziesz ją w produktach zbożowych, ziemniakach, bananach, kiełkach pszenicy, w tuńczyku i chudym mięsie.

7. Opaski na chorobę lokomocyjną

Bardzo fajne opaski do kupienia w aptece. Wiem, że miał być spis domowych sposobów. Jednak to nie są leki czy suplementy. Działają one bowiem bardziej na zasadzie akupunktury. Uciskają odpowiednio nerwy i zapobiegają mdłością czy wymiotą.

8. Migdały

Płatki migdałowe lub migdały zjedzone dosłownie kilka sztuk rano mega pomagały. O dziwo przydały się też w późniejszym etapie ciąży. Kiedy w 7-8 miesiącu pojawiła się u mnie zgaga również świetnie ja zwalczały.

fot. Shutterstock








Komentarze