Dziecko mimo posiadania pewnych już umiejętności od urodzenia, niektóych musi się po prostu nauczyć. Tak jest właśnie z małą motoryką którą musimy wykształcać poprzez nieustanny, swobodny ruch i działania sterowane, dzięki którym poprawia się sprawność ruchowa rąk.
Najpierw ćwiczymy ją na przykład za pomocą chwytania i przekładania grzechotek, wkładania klocków w sorterze w odpowiednie otwory. To wszystko jest zabawą, ale też nauką dla dziecka. Kiedy dziecko ma już te dwa czy trzy latka, często odpuszczamy, bo brak czasu, bo nam się nie chce, bo zachwyt małym bobasem gdzieś tam się zmniejszył. Tymczasem warto z dzieckiem dalej ćwiczyć lub podsunąć mu coś do zabawy co da mu możliwość takiego doskonalenia umięjętności. Dzięki takim ćwiczeniom bowiem, dzieci mają potem łatwiej podczas nauki pisania, trzymania długopisu, kredek a nawet pędzelka. To jak wyćwiczymy za młodu nasze rączki, rzutuje na przyszłość, aby był pełny i harmonijny rozwój dziecka. Jak mówi przysłowie "czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał". Tak więc starajmy się na każdym etapie rozwoju dziecka podsuwać mu zabawki do zabawy i nauki, które pomogą ćwiczyć tą małą motorykę.
Jedną z takich zabawek będzie właśnie Stonoga Agata od Wydawnictwa Epidexis. Stonoga ta składa się z głowy połączonej ze sznurkiem wykonanego z gumy oraz 18 pierścieni w 6 kolorach. Całość zapakowana jest w bardzo zgrabne i wygodne w przechowywaniu drewniane pudełko. W zestawie znajduje się też kostka na każdej ściance jest kropka innego koloru. Choć na pierwszy rzut oka zabawka wydaję się bardzo prosta, może Was bardzo pozytywnie zaskoczyć ile daje możliwości zabawy. Główną jednak wartością zabawy Stonogą Agatą jest obserwowanie w połączeniu z manipulowaniem. Ponieważ produkt został wykonany w całości prócz sznurka z drewna jest bardzo trwały i posłuży Wam na lata, dzięki czemu z każdym etapem możecie modyfikować różne zabawy lub wymyślać nowe, choć wciąż będziecie korzystać z jednej i tej samej pomocy. Pokażę Wam kilka wariantów zabaw stonogą.
1. Nawlekanie według wzoru
Rysujemy na prostokątnych kartkach kółka w różnych kolorach (korzystając z dostępnych 6 kolorów krążków ze Stonogi Agaty) Pokazujemy dziecku dany wzór i musi go odtworzyć i w odpowiedniej kolejności nawlec krążki na sznurek
2. Wymyślamy i tworzymy
Dajemy dziecku wolną rękę rozkładamy przed nim krążki a ono w swobodny sposób próbuje nawlekać krążki na sznurek. Może dowolnie kombinować i układać. Co ciekawe ponieważ zabawka posiada dośc sztywny sznurek, świetnie poradzą sobie z tym zadaniem dzieci, które mają problem z napięciem mięsniowym.
3. Gra w kolory
Bierzemy kartki w 6 kolorach (kolory które posiadamy w krążkach) i teraz rozkładamy je przed dzieckiem i ma przyporządkować krążki do odpowiedniej kartki. Tworzy w ten sposób zbiory danego koloru. Tutaj trochę nieświadomie, prócz nauki kolorów ćwiczycie też matematykę. Później można policzyć ile jest krążków w każdym zbiorze a nawet łączyć je poprzez nałożenie kartek na siebie. Można też z wiekiem zmodyfikować grę, aby utrudnić i grać bez kartek wtedy dziecko układa np. wieże danego koloru i liczy poziomy/piętra wieży.
4. Rzucaj i nawlekaj
To prosta gra przy użyciu kostki. Rzucamy kostką i to jaki kolor wypadnie to tego koloru krążek nawlekamy na sznurek stonogi. Gra kończy się gdy wszystkie krążki znajdują się na stonodze. Można utrudnić i grać w kilka osób licząć punkty, jeśli np. ktoś rzuci kostką i wypadnie kolor, którego już nie mamy to ta osoba nie dostaje punktu. Punkt dostanie osoba za kazdy nałożony jeden krążek na sznurek.
5. Stonoga
Układamy stonogę zawiązujemy koniec i zaczynamy poruszać stonogą, można nią wykonywać esy floresy lub wałkować jak ciasto najpierw jedną rączką potem drugą.
6. Głodna Stonoga
Rozkładamy krążki między graczy lub jeśli ich nie mamy zapisujemy na kartkach zadania co trzeba zrobić, aby wykupić krążek dla stonogi. Teraz rzucamy kostką taki jaki kolor wypadnie musimy zdobyć. Zadanie zostanie zaliczone jeśli gracz wykona poprawnie zadanie drugiego gracza lub zadanie z karteczki. Możemy poprosić o wymienienie czegoś na daną literkę, poszukania czegoś w kolorze krążka. Jednym słowem co tylko zechcemy. Jeśli wykonamy zadanie dostajemy krążek i nawlekamy go na sznurek. Wygrywamy jeśli uda się w jak najkrószym czasie zdobyć nam wszystkie krążki.
7. Stonoga mówi...
Łatwa i prosta gra. Teraz jedna osoba mówi "Stonoga mówi kolor zielony" i drugi uczestnik musi nawlekać odpowiednie kolory. Najlepiej jak rodzic mówi kolory, a dziecko nawleka dzięki temu dziecko uczy się kolorów.
8. Wieże aż do nieba
Układamy wieże mogą być z krążków tego samego koloru mogą być kolorowe. Potem można utrudnić grę i po ułożeniu wieży rzucamy kostką i trzeba wyjąć dany krążek tak, aby reszta nie runęła :)
9. Co się zmieniło czyli znajdź różnice.
Układamy krążki według odpowiedniego wzoru może być na sznurku, a może być osobno. Dziecko ma chwile, aby się przyjrzeć danemu ułożonemu wzorowi. Teraz dziecko zamyka oczy, a rodzic zabiera jeden krążek czy to z końca czy ze środka. Dziecko otwiera oczy i musi zgadnąć jakiego koloru brakuje.
10. Dokończ wzór
Teraz jedna osoba zaczyna pewien wzór i powiela go na sznurku po chwili wzór "urywa" w jakimś miejscu i dziecko musi nawlec na sznurek ten krążek, aby dokończyć wzór lub, aby wzór się zgadzał :) Grę można utrudniać np. wkładając jedne krążek który nie pasuje do wzoru, wtedy jeszcze trzeba zgadnąć któy nie pasuje i dopasować właściwy
To tylko przykładowe możliwości zabaw i gier ze Stonogą Agatą, można bowiem na niej też ćwiczyć liczenie, zabawę w sklep. Bowiem krążki mogą być monetami, mogą być kamyczkami do liczenia. Tak więc jak sami widzicie prosta rzecz a daje ogrom możliwości i manipulacji nią. Jeśli więc kupujecie coś swojemu Maluchowi to polecam serdecznie inwestować nie tylko w zabawkę ale też w naukę. Gwarantuję Wam, że taka edukacyjna zabawa owocuje na przyszłość. Moja Lusia uwielbia stonogę i często sama ją wyciąga i się nią bawi na kilka sposobów, pobudza tym samym swoje myślenie ale też wyobraźnie, która jest bardzo potrzebna do poznawania świata i nauki o nim. Więcej o stonodze i innych wspaniałych pomocach możecie poczytać TUTAJ, jak również możecie już teraz ją zamówić. Cena jak za coś co posłuży nam na lata jest bardzo atrakcyjna, bo już za około 47zł można ją spokojnie kupić TUTAJ
A już niedługo kolejny wpis tym razem o układankach wyczekujcie i śledźcie nas na facebooku TUTAJ
Fajna stonoga :) Lubie takie zabawki, które uczą, mamy kilka u siebie w domu. Jednak to co dla mnie jest plusem w tym przypadku, to drewniane opakowanie, bo niestety te papierowe szybko się niszczą (z pomocą dzieci) i później w niewyjaśnionych okolicznościach gnie jakiś element ;/
OdpowiedzUsuńświetna Monika Flok
OdpowiedzUsuńŚwietna stonoga a ile możliwości zabawy :-) taka 2w1 , uczy i bawi jednocześnie :-) super :-)
OdpowiedzUsuńBardzo fajna my mamy cos ala stonoga zrobionego przez tate krażki wkasnie w w czterech kolorach do sekwecji nawlekania segregowania Macie super zabawe solidna
OdpowiedzUsuń