Empatia zmienia nas, zmienia szkołę, zmienia świat

Czy zdarzyło wam się znaleźć w sytuacji, kiedy emocje biorą górę i ktoś kogoś może skrzywdzić za pomocą słów? Ile razy widzieliście na grupach społecznościowych typu Facebook dyskusje kończące się często falą hejtu? Ile razy w pracy podczas gdy mieliście inne zdanie, spotykaliście się z niemiłym odzewem? Czy ktoś z Was zastanawiał się czemu tak się dzieje?

Być może wydaje Wam się, że jest to wina podejścia ludzi i pewnie czasami tak jest, ale w większości przypadków w grę wchodzi inna sprawa. Często ludzie po prostu nie wiedzą jak prawidłowo reagować.
Czasem warto nauczyć się mówienia o tym co jest dla nas ważne i wyrażania własnych uczuć. Jednak starajmy się nie osądzać nikogo ani krytykować raniąc kogoś. Trzeba pamiętać, że wszyscy jesteśmy ludźmi i warto wczuć się w punkt widzenia kogoś innego. Jak my byśmy się czuli po drugiej stronie? 
Właśnie brakuje często nam empatii, a górę podczas wszelkich dyskusji i rozmów biorą emocje nie zawsze właściwe.


Jak nauczyć się empatii wobec innych? Ja od pewnego czasu próbuje z pomocą książki "Empatia zmienia nas, szkołę, świat" autorstwa Joanny Berendt, Pauliny Orbitowskiej-Fernandes oraz Magdaleny Sendor Wydawnictwa Cojanato. Znajdziemy w niej gotowe scenariusze zajęć porozumienia bez przemocy.  Napisana prostym językiem, ucząca gotowych narzędzi do działania i wykorzystania w codziennym życiu. Warsztaty można przeprowadzić samemu dla siebie, w szkole, w przedszkolu, a nawet w pracy. Książka teoretycznie dedykowana jest do nauczycieli, ale tak na prawdę w każdej grupie społecznej są potrzebne takie warsztaty. Bowiem gdybyśmy umieli lepiej budować swoją świadomość uczuć swoich i innych umielibyśmy lepiej budować trwałe relacje. Często są dzieci z problemami z nawiązywaniem stałych relacji przyjacielskich. Dziecko lgnie do innych, ale robi to w sposób zbyt "agresywny" "impulsywny". Jak nauczyć trwałej relacji, która będzie początkiem wspaniałych przyjaźni.


Książka uczy nas też czego tak na prawdę potrzebujemy w danej sytuacji, obserwowania, panowania nad uczuciami, umiejętne proszenie.Jest to tak zwana metoda czterech kroków, której możecie nauczyć się z książki. Każdy scenariusz to inna umiejętność. Jak się poznać, jak wzajemnie współpracować. Wszystko zmierza ku jednej ważnej lekcji. Jak radzić sobie w relacjach z innymi bez przemocy. Często nie umiemy poradzić sobie z naszym gniewem i złością. Tutaj dowiemy się jak się obie emocje mają wzajemnie do siebie. Na koniec jako podsumowanie najważniejsza lekcja bycie wdzięcznym i umiejętność uczenia się z błędów jakie popełniamy. Jak dokonywać wyborów służącym nie tylko nam, ale całej klasie/otoczeniu.


Uważam, że ta książka jest wspaniała. To nie tylko scenariusze, to warsztat pracy nad sobą i innymi. To coś czego brakuje nam w codzienności, o czym często zapominamy. To dzięki empatii człowiek jest nie tylko lepszym człowiekiem, ale umie radzić sobie lepiej ze swoim gniewem i złością.

Rozwijanie empatii – propozycje ćwiczeń – Warsztat z emocjami

Komentarze