piątek, 26 sierpnia 2016

Pleśniawki u niemowlaka


Znalezione obrazy dla zapytania pleśniawkiOstatnio czekało mnie pierwsze wyzwanie jako mamy niemowlaka. Mianowicie na języku u mojego synka pojawiły się one. Przyszły choć nikt ich nie zapraszał, zrobiły to tak niespodziewanie i ciężko wytępić je było. Mowa i pleśniawkach. Kiedy zobaczyłam u Szymonka biały nalot na języku moją pierwszą myślą było, że to pozostałość po moim mleku. Zasięgłam wiedzy położnej powiedziała, że to możliwe,bo biały nalot na języku może być po mleku jednak mogą to też być PLEŚNIAWKI. Dostałam wytyczne, aby sprawdzić co i jak z tym nalotem u mojego 3 tygodniowego Malucha. Teraz się z Wami podzielę jak to sprawdzić.
UWAGA!
Jeśli zauważycie biały nalot na języku u swojego dziecka nie przerażajcie się od razu. Tylko sprawdźcie. Żeby sprawdzić czy biały nalot to tylko pozostałość po mleku a nie pleśniawki, należy:

1. Zagotować troszkę wody mineralnej
2. Przygotować sobie jałowe gaziki
3. Namaczamy gazik w przygotowanej wodzie
4. Nakładamy gazik na palec. (tworzymy tak zwanego duszka/babuszkę)
5. Teraz wkładamy palec do buzi dziecka i czyścimy język.
6. Jeśli nalot biały schodzi, znaczy, że to mleko jeśli zaś nie, to niestety czeka Was walka z Pleśniawkami

Kiedy już wiemy, że niestety naszego Maluszka zaatakowały Pleśniawki musimy szybko działaś. Bo te grzybki niestety szybko się namnażają i mogą zaatakować całą jamą ustne a nawet gardło, przełyk. Wtedy walka jest trudniejsza i dłuższa. Pleśniawki nie są groźne, jednak utrudniają życie, powodują bowiem ból podczas jedzenia. Tworzą się takie chrostki, które powodują ogromny ból szczególnie u takich maluszków.

Jak sobie radzić z pleśniawkami? Ostatnio sama szukałam idealnego sposobu na walkę z nimi. Okazało się, że jest kilka sposobów jedne działają szybciej i lepiej inne wolniej, albo wcale.

1. WITAMINA "C"

Najlepszy jest Cebion, choć inna może też da radę. Bierzemy gaziki jałowe maczamy w Cebionie i pędzlujemy buzie dziecka całą najlepiej używać 1 gazik na język 1 na podniebienie 1 na policzek lewy 1 na prawy. Nie używajmy 1 gazika na całą buzie bo możemy sobie rozprzestrzenić te grzybki. Tak działamy dwa razy dziennie. Co ważne, jeśli karmimy piersią swoje brodawki też 1 razy dziennie warto przemyć Cebionem, aby się nie zarazić grzybkami na sutkach. Jeśli karmimy butelką należy zmienić smoczek i go przemywać i dobrze myć po każdym karmieniu. 

2. WODA PRZYGOTOWANA (NAJLEPIEJ MINERALNA)

Bierzemy mały kubeczek i grzejemy w nim wodę mineralną. Potem bierzemy jałowy gazik i znów tak jak w przypadku Cebionu pędzlujemy buzie dziecka, przemywamy całą nie tylko w środku, ale i usta dziecka na zewnątrz. Wodą warto też przemywać po każdym karmieniu oraz jeśli stosujemy Cebion 2 razy dziennie to wodą można działać dodatkowo. Lepszy i szybszy efekt.

3. SIUŚKI DZIECKA

Tutaj trzeba uważać, bo musimy mieć 100% pewność, że dziecko ma zdrowe siuśki nie ma żadnego zakażenia w moczu. Jeśli siuśki zdrowe, to bierzemy pieluszkę tetrową w którą próbujemy łapać te siuśki dziecka i potem tą pieluszką nasączoną moczem pędzlujemy mu buzie. Brzmi obrzydliwie, ale to stary babciny sposób i ponoć bardzo skuteczny (jego nie testowałam, jakoś przemóc się nie mogłam, choć mi go doradzano)

4.NYSTATYNA

Co prawda na receptę tylko sprzedawana, ale jeśli już się na nią zdecydujemy warto pamiętać, że to już ostateczność i niestety nie zawsze na każde dziecko działa. Na nas wcale nie działa i tylko się męczyliśmy.
Znalezione obrazy dla zapytania pleśniawki
Jest jeszcze opcja 1% roztworu gencjany, jednak trzeba uważać u dzieci, bo jest on szkodliwy jak spłynie do żołądka. Można się też umordować mając fioletowe palce, dziecko buzie a i wokół wszystko na straty bo tak farbuje, że prawie nigdy zejść nie chce. U nas pomogła Witamina "C" czyli Cebion. Ogólnie walka trwała aż tydzień i jeszcze zapobiegawczo kilka dni tak na zaś. Grunt to, aby i matka i dziecko się leczyli jednocześnie. Jak matka karmiąca może rozpoznać czy ma grzybicę piersi?


 • zaczerwienienia na piersiach
 • swąd piersi, sutków
 • pojawienie się grudek
 • przebarwienia skórne takie czerwone,bordowe 
Jeśli masz któreś z objawów znaczy, że się zaraziłaś od dziecka. Prócz leczenia trzeba też pamiętać, aby matka zadbała o ogólną higienę:

 • wietrzyć biust
 • smarować tym samym czym u dziecka
 • zmieniać często wkładki laktacyjne jeśli karmimy
 • przed każdym karmieniem i po każdym karmieniu przemywać wodą przygotowaną 
 • stosować bieliznę oddychającą najlepiej bawełnianą

1 komentarz:

 1. Pleśniawki, afty i ząbkowanie to dość trudny etap zarowno dla maluszka jak i dla rodzicow. My znalezlimy wreszcie lek, ktory nam pomogl sie z tym uporac. Dologel, bezpieczny dla dziecka bo jako jeden z niewielu żeli nie zawiera lidokainy.

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad, że tu byłeś. Zapraszam też do nas na fanpage :)