Książki, które uczą

Książki to wrota, które prowadzą w różne cudowne miejsca. To także możliwość poznania różnych zwierząt czy rzeczy. Jednak są też książki, które w sposób zabawny uczą nasze dzieci bardzo ważnych rzeczy.

Sami dobrze wiecie, że prawienie morałów, nie zawsze trafia do naszego dziecka w takim sposób jakbyśmy tego chcieli. Jak więc poruszać tematy ważne w sposób właściwy i zrozumiały? Za pomocą książki moi drodzy.

Bajki nie tylko bawią, ale też uczą i wnoszą ogromne wartości edukacyjne w życie dziecka.
Dziś chciałabym pokazać Wam jak fajnie można zacząć naukę prawy-lewy bucik oraz bezpieczeństwa na drodze.


Skupmy się najpierw na prawa-lewa strona. Każde dziecko ma z tym na początku problem. Zakładanie na odwrót kapci i butów to już chyba norma w pewnym wieku. Jednak warto nadal powtarzać i uczyć dziecko, jak powinno być poprawnie. Jak zacząć? Z pomocą książki o dwóch kaloszach, które nie tylko uczą prawy-lewy, ale również tego, że każdy z nas jest inny i wyjątkowy. Nie musimy lubić tego samego, ale jednak możemy się przyjaźnić i dobrze rozumieć. Każdy może mieć inne wyobrażenie o sobie, ale każdy z nas jest potrzebny. Niby jedna książka, która wydawałoby się skupia tylko na prawym i lewym buciku, a jednak w głębi porusza dużo ważniejsze tematy jak to, że każdy z nas jest potrzebny i stworzony do czegoś innego. Tak samo buciki są różne, każdy pasuje do innej kreacji i do innych zadań. Jednak każdy z nich jest nam potrzebny. Tak samo ludzie możemy być różni, mieć różne pasje, prace, ale jednak każdy z nas jest wyjątkowy i potrzebny drugiemu człowiekowi. Możemy się bowiem uzupełniać, aby razem tworzyć rzeczy wspanialsze.




Historia o ludzikach z sygnalizacji świetlnej. Swoją drogą to ciekawe, bo ja jako dziecko również marzyłam, aby one się ożywiły i gdy nie są potrzebne może powędrowały. Jednak jak dowiecie się z książki lepiej, aby tego nie robiły. Jak ważna jest praca zespołowa wpleciona w historię bezpieczeństwa na drodze. To ciekawe, że i ta książka która teoretycznie porusza temat przechodzenia przez pasy, bezpieczeństwa na drodze, ma również drugie dno. Czyli, że jeśli tworzymy z kimś zespół to ta druga strona nie da rady bez nas. W parach uzupełniamy się jak w przyjaźni (w małżeństwie dla dorosłych :P ) To przecież takie ważne, aby każdy z nas czuł się ważny i wyjątkowy. Możemy spróbować być sami, jednak czy osiągniemy to samo co możemy zrobić wspólnie? Dzieci też często się buntują, chcą być jak dorośli lub robić inne rzeczy niż my obecnie wymagamy. Jak to się zwykle kończy wszyscy wiedzą, a jednak i tak kolejne pokolenia robią to samo. Po co? Po to, aby znaleźć swoje miejsce na ziemi. Tak jak zielony chciał poszukać go gdzieś indziej, myślał też, że samemu będzie mu lepiej. Jednak do jakich wniosków doszedł później dowiecie się z książki.



Obie książki napisane zostały prostym językiem, ilustracje to prosta kreska, czytelne i duże. Historie obie są bardzo wciągające dla dzieci i powodują tonę zadawanych pytań na koniec czytania. To także plus, bo jeśli dziecko stara się wnikać w daną książkę, którą przeczytaliśmy znaczy, że chce poszerzyć wiedzę i przeanalizować to czego właśnie się dowiedział. Na pewno obie pozycje są warte uwagi i warto po nie sięgnąć. Zresztą ja lubię takie pozycje, które poruszają ważne tematy, a w głębi jeszcze nas zaskakują kolejnymi ważnymi odkryciami. Obie książki pochodzą z Wydawnictwa Widnokrąg 




Komentarze