Aktywność sesnoryczna- nauka czytania i pisania.

Wielu z rodziców zastanawia się kiedy jest czas ten odpowiedni na naukę czytania i pisania. No więc zawsze jest dobry czas. Najlepszy jednak gdzieś około 3 roku. Już bowiem wtedy warto oswajać dziecko z literami. Jak się za to zabrać?
Ja znalazłam tabliczki kwadratowe z wypukłymi literam. Są idealne dla 3 latka, wykonane z trwałego plastiku. W zestawie jest woreczek na nie, dzięki czemu zachowany jest porządek. Jak z nimi pracować? Wyciagamy kilka liter na początek "a", "o", "i" ,"d", "u". Dajemy dziecku te plakietki, ono dotyka, przejeżdża palcem po niej. Można pokierować od góry do dołu, tak jak piszemy. Forma zabawy, ale jakże owocna. Z czasem dziecko jest już oswojone z tymi literkami, wyciągamy kolejne dodając je, nazywamy i tak samo dotykamy, macamy, miziamy. Jakbyśmy badali tą literkę uczyli się jak ona wygląda. Z wiekiem można układać sylaby, pojedyncze wyrazy dźwiękonaśladowcze, nazywać i pokazywać. Niech dziecko się nimi bawi, powtarza, samo układa , robi roszady. Kolejny etap to wyrazy na początek krótkie jak "dom", "mama", "tata", "baba" itp. Aż wreszcie przejdziemy do trudniejszych wyrazów, aby móc wreszcie układać krótkie zdania jak "Mama ma auto", "Ala ma psa" "Tata dał mi buziaka". Dziecko które w ten sposób ćwiczy od samego początku stymulowane sensorycznie będzie łatwiej przyswajać naukę czytania czy pisania.


Prócz tego polecam zabawę w losy, dziecko wkłada do worka rękę, nie podglądając musi wymacać jaką trzyma literkę i ją nazwać.

Można też ułożyć wyraz lub zdania a dziecko musi odwzorować i pod spodem ułożyć tak samo literki, aby utworzyły całość.


Memory szukamy 2 takich samych literek dobierając je w pary

Błąd- to super zabawa układamy wyraz dziecko patrzy na niego, potem odwraca głowę/zamyka oczy a my robimy w tym wrazie błąd (później można w zdaniu) zadaniem dziecka jest odkrycie błędu

Takie proste ćwiczenia świetnie ćwiczą też pamięć wzrokową, dotykową, słuchową, ćwiczymy oko-ręka, ćwiczymy też sensorykę.




Jeśli wydaje się Wam, że za późno to gwarantuję, że nigdy nie jest za późno na taką formę zabawy. Takie literi dają ogrom możliwości. Na każdym etapie. Później można układać zdania, ćwiczyć ortografię. Zagadki literkowe, wspierają też prawidłowe pisanie, przygotowują rękę, ale też trenują już nabyte umiejętności. Dzieci z problemami lub opóźnieniem w takiej zabawie będą brały chętniej udział i nieświadomie uczyły się. Moja córka pokochała układanie wyrazów, zaś Szymek na razie mizia literki i pyta jaką to literkę wylosował. Zestaw literek do nabycia TUTAJ . Na stronie Wydawnictwo Galaktyka znajdziecie też masę innych świetnych pomocy edukacyjnych jak i ciekawych pozycji książek.


Komentarze

  1. Bardzo, bardzo fajna nauka i zabawa ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda jedna z fajniejszych form nauczania zmysłami

      Usuń
  2. Ja swoim dzieciom także staram się kupować zabawki które w jakikolwiek sposób je rozwijają. Poprawiają zwinność, ćwiczą pamięć :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. super, teraz jest szeroki wybór i wiele zabawek daje masę możliwości

      Usuń

Prześlij komentarz

Podobał Ci się wpis? To super! Pozostaw po sobie ślad, aby zmotywować mnie do dalszego pisania :)