Puzzle

Znalezione obrazy dla zapytania puzzlePuzzle, układanki, uzupełnianki. To nie tylko świetna zabawa, ale też wspomaganie rozwoju oraz wspieranie doskonalenia zdolności matematycznych i logicznych. Czy wiedzieliście, że puzzle:
  • Ćwiczą pamięć - każdy element układanki ma swoje miejsce i najpierw dziecko analizuje obrazek, a potem układa. Odnosi każdy element do całości. Dziecko ćwiczy pamięć wzrokową. Co ciekawe puzzle są wykorzystywane w rehabiltacji osób po udarach i osó starszych. Pomagają pobudzić w mózgu ośrodki, które odpowiadają właśnie za pamięć.
  • Walory edukacyjne- puzzle często są tematyczne zwierzęta, rzeczy, ubrania, bajki. Dziecko więc nie tylko układa ale uczy się nazw zwierząt, przedmiotów, kolorówa a nawet literek
  • Pobudzają do nauki matematyki- Pewna psycholog Susan Levine na Uniwersytecie w Chicago przeprowadziła badania i udowodniła, że dzieci które układały puzzle w wieku 2-4 lat nie miały lub miały mniejsze trudności z nauką matematyki czy też innymi ścisłymi przedmiotami. Układanie bowiem ćwiczy analizowanie, myślenie, organizację pola percepcyjnego oraz kojarzenia i widzenia przestrzennego
  • Poczucie własnej wartości- może wydawać się dziwne, ale właśnie układanie obrazków pomaga wzmocnić poczucie własnej wartości. Podczas układania jesteśmy skupieni, musimy dokończyć rozpoczętą układankę, aby zobaczyć cały obrazek, wysiłek włożony w wykonanie tgo zadania a także ogrom cierpliwości daje poczucie nam własnego "ja".
  • Ćwiczenie motoryki małej- sprawność manualna jest bardzo ważna, dzięki temu, że ją ćwiczymy nie mamy problemu z pisaniem, pracami plastycznymi itp. Tutaj musimy być bardzo precyzyjni w układaniu każdy element, musimy dopasować, tak aby reszta układanki się nie rozwaliła.
  • Uczą pracy w grupie- fajnie jak rodzic układa z dzieckiem puzzle. To uczy pracy w zespole, wspólnie dążycie do celu, ułożenia całego obrazka. Musicie współpracować, wzajemnie sobie pomagać.

Jak bawić się puzzlami?
  • ćwiczymy spostrzegawczość- na ramce mamy zdobienie, tworzą je poszczególne elementy, któe znajdują się na obrazku głównym. Kiedy więc ułożymy cały obrazek naszym zadaniem będzie odszukanie tych mniejszych elementów na dużym obrazku.
  • uzupełnianka- rozkładamy plakat, a na nim zaczynamy układać nasz obrazek. Dzięki układaniu na plakacie dzieci, które mają trudności z puzzlami lub ich nie lubią mają obniżoną trudność. Widzą bowiem dokładanie jakiego elementu szukamy i jak powienien wyglądać.
  • opowiem ci historię-to Lusi ulubiona zabawa, po ułożeniu obrazka wymyślamy historię na temat postaci znajdujących się na obrazku
  • tematycznie- idealna zabawa do przedszkola np. rycerze lub zwierzęta leśne. Mamy obrazek i z każdym dołożonym elementem mówimy jakąś ciekawostkę na dany temat lub opowiadamy to co widzimy na dołożonym elemencie do układanki
  • układamy- po prostu układamy nasza układankę wspólnie lub samodzielnie, ćwiczymy swój mózg
  • policz- liczymy z ilu elementów składa się obrazek, ile znajduje się w jednym pionie, ile w poziomie puzzli, liczymy postacie, zwierzęta, chmurki, drzewa, co tylko chcemy
  • drzewo-rozmowa o tym jakie są warstwy lasu, jakie zwierzęta mieszkają na poszczególnych warstwach itp. idealne są do tego puzzle Kapitan Nauka. Mieszkańcy Drzewa. Puzzle XXL



Puzzle to na prawdę nie tylko układanka, gdzie dopasowujemy element do elementu, to gra logiczna. Która daje wiele możliwość nauki i wspierania rozwoju naszego dziecka i dorosłego na każdym etapie rozwojowym i w każdym wieku. 


Naszymi pozycjami ostatnio jest seria od Kapitan Nauka. Piękna grafika, świetna tematyka, że każdy znajdzie coś dla siebie, wielkość elementów dostosowana do wieku, w zestawie plakaty, które później można oprawić i powiesić jako ozdobny obraz w pokoju. Szymek mimo, iż ma 2,5 roku najchętniej sięga po te z większą ilością elementów. Serio zadziwia nas tym niesamowicie. Lusia też układa puzzle, jednak on to robi w tempie błyskawicznym. A Wasze dzieci lubią puzzle? Moim zdaniem to niedroga a fajna gra. Do tego pasuje jako prezent dla każdego. Polecam też nauczycielom bo na prawdę warto w takiej formie niekiedy poprowadzić zajęcia tametyczne. Można grupowo, można pojedynczo.











Komentarze

  1. Puzzle bardzo rozwijają myślenie u dzieci. Spoko zabawa w każdym wieku.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mamy puzzle od Kapitana Nauki i są bardzo lubiane przez nasze dzieci

    OdpowiedzUsuń
  3. Dla nas puzzle to przede wszystkim ćwiczenie się w wytrwałości i cierpliwości.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo lubimy puzzle, tak do ok 200 elementów. Nie zmienia się to z wiekiem - nie ,,doroslejemy" do większych 😂.
    Te byłyby dla nas w sam raz.

    OdpowiedzUsuń
  5. Mój syn od małego uwielbiał puzzle - układanie kolorowych obrazków zawsze go wyciszało przed snem.

    OdpowiedzUsuń
  6. Uwielbiamy puzzle- każde! Niesamowicie fajna, pochłaniająca zabawa, która uczy myślenia, cierpliwości i skupienia.

    OdpowiedzUsuń
  7. Zawsze lubiłam puzzle. Moja Córka też już zaczyna je układać z moją pomocą. Mam nadzieję, że się zarazi tą sympatią do puzzli.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Podobał Ci się wpis? To super! Pozostaw po sobie ślad, aby zmotywować mnie do dalszego pisania :)