Kreatywność i wyobraźnie rozwijamy ograniczeń wiekowych brak

Dzieciństwo rządzi się cudownym prawem, jakim jest wyobraźnia. Zawsze mnie ona fascynowała. Dzieci nie mają barier w poznawaniu świata, tak naprawdę to my je im stawiamy. Pytanie, czy słusznie? Dziecko wyobraża sobie różne rzeczy, że jest wróżką i ma magiczne moce, że jest tygrysem i znajduje się właśnie w dżungli. To co sobie wyobraża pomaga mu poznać świat. Jednak nie tylko wyobraźnia rozwija kreatywność u dzieci. Dziecko uczy się przepracowywać problemy, a nawet je rozwiązywać. Budowanie kreatywności wspomaga później logiczne myślenie, rozwiązywanie zadań. Wyobraźnia też pomaga przyswoić a nawet utrwalić zdobytą lub zaobserowaną nowość i wiedzę. To niesamowite jak wiele nam ona daje. 


Jak więc stymulować tę wyobraźnię?

Książkami, to one bowiem najbardziej ją pobudzają. Czytając bajkę przenosimy się w inne miejsca, stajemny się głównymi bohaterami. Najcudowniej jest czytać przed snem, jakie dziecko musi mieć wtedy piękne sny. Po każdej bajce jednak warto rozmawiać o bajce, jak ją dziecko zrozumiało, co mu się podobało. 

Czy tylko czytanie?

Niby książki się czyta, ale są też takie, które są kreatywne i nie zostały stworzone, aby wyłącznie je czytać, lecz także po części stać się ich autorami. To książki, gdzie możemy coś zrobić, zmienić, wykonać jakieś zadanie. Tym sposobem ta książka staje się taka osobista dla dziecka. Stworzona jakby przez niego i dla niego. Jego wyobraźnia pracuje i staje się jedynym ograniczeniem w zabawie. Gwarantuje Wam, że dziecko bawiące się w ten sposób wyniesie bardzo dużo wiedzy, ale też będzie sobie lepiej radziło później w szkole rozwiązując zadania z różnych dziedzin.


Terapia? Co to ma do wyobraźni?

Bajkoterapie współpracują z wyobraźnią, pomagają przetworzyć jakieś traumy, trudne doświadczenia, a nawet przepracować lęki. Wyobraźnia też bywa groźna dla dziecka, gdy nagle widzi potwory okazujące się cieniem drzewa lub krzesła z ubraniami. Jednak to jak nakierujemy dziecko do korzystania z niej zależy od nas. Dziecko, które rozwija wyobraźnie lepiej radzi sobie w życiu, rzadziej popada w depresje i łatwiej rozwiązuje problemy nawet te w dorosłym życiu. 

Jakie więc książki wybierać?

1. ART. Ale buzie!



To Lusi ostatnio ulubiona książka. Każda z jej stron zawiera jedną głowę, różniącą się od pozostałych, do tego zestaw zawiera naklejki i sami tworzymy twarze tych postaci. Powiem Wam super zabawa i masa śmiechu. Lusia wymyśla kim jest dana postać, co jej się przytrafiło lub gdzie właśnie idzie. Wybiera oczka, nos, usta itp. Ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Tutaj świetnie dziecko ćwiczy swoją kreatywność, ale też ruchy oko-ręka. Odpowiednie odklejenie, a potem przyklejenie super ćwiczy dziecięce małe rączki.






2. ART. Co? Jak? Zilustrować oraz ART. Co? Jak? Zilustrować. Zeszyt


Ten zestaw zachwyci i małego i dużego. Od dziś tworzenie prostych ilustracji postaci i tła naszego obrazka już nie będą takie trudne. W książce znajdziemy instrukcje jak z pomocą podstawowych figur narysować postać. Po przeczytaniu książki i przestudiowaniu obrazków wspólnie z dzieckiem możemy spróbować swoich sił w zeszycie, gdzie z pomocą prostych zadań doskonalimy swoje umiejętności. 









Ja na tę chwilę posiadam tylko 3 książki z całej serii, cała kolekcja zaś liczy 35 książek. Każda książka to jedna emocja lub element osobowości. Każda zakończona morałem. Idealna zarówno dla dwulatka jak i przedszkolaka. Pomaga zrozumieć i nazwać trudne emocje albo wyróżniające się elementy osobowości. Mały człowiek dopiero je poznaje, choć nie zawsze sobie z nimi radzi. Z pomocą tych książek wszelkie bunty i problemy będą dużo prostsze do rozwiązania. To chyba moja ulubiona seria. Spełnia w 100% moje oczekiwania jako mamy i pedagoga. Często bowiem moje słowa o bałaganie czy złoszczeniu się do Lusi nie trafiają, a z pomocą książki doszłyśmy do pewnego kompromisu. Ona spojrzała na pewne rzeczy z innej perspektywy. 









Lusia jako wielka fanka kucyków Pony, w swojej kolekcji musiała posiadać komiks z tymi bohaterami. Wybór padł na tytuł "Przyjaciółki na zawsze". Komiks jest idealny na początek, piękne ilustracje, krótkie teksty na pewno ułatwią czytanie dzieciom, które już te umiejętność posiadają. W innym wypadku rodzic czytając, też się wciągnie. Ja osobiście jako dziecko uwielbiałam komiksy, może córka też zdobędzie sympatie do nich. Cała książka to 4 osobne historie, każda kończy się morałem o przyjaźni. Nie wiem jak Wy, ale ja osobiście bardzo lubie te kucyki, bo jednak uczą ważnych wartości jakimi są przyjaźń, prawdomówność, lojalność, miłość, dobroć i radość. 







5. Czyj to nocnik? 


Twarde, kartonowe strony zapewnią długotrwały żywot książki. Bajka opowiada o nocniku, jak różne zwierzątka znajdowały pozostawiony bezpański nocik, wypowiadały się w formie pytań i stwierdzeń o nocniku. Na koniec zaś znajduje się właściciel nocnika, którym jest małe dziecko, nie chcące już sikać do pieluszki. Książka ma za zadanie zachęcenie dziecka do nauki sikania na nocniku. Dzięki zabawnej treści na pewno wywoła uśmiech na twarzy dziecka. Dzięki otworkowi, każda strona przybliża jakby do odpowiedzi. Mój synek przez ten otworek robi mi też kuku :D





6. Lisek i przyjaciele

Znalezione obrazy dla zapytania lisek i przyjaciele ksiazka

Kolejna książka z serii Akademia Mądrego Dziecka. Ta również jest wykonana z twardych, kartonowych stron. Tym razem jednak mamy historię o lisku i jego nowych przyjaciołach. Dzięki wyciętym otworom, można przyłożyć okładkę do twarzy i oczka włożyć w otwory moje tak robią i stają się nagle krokodylem. Każdy otwór na poszczególnych stronach pomaga odkryć coś innego. Świetna zabawa i bajka z morałem to idealnie spędzony czas z dzieckiem.

Znalezione obrazy dla zapytania lisek i przyjaciele

7. Ale natura!



Ta choć innaczej wygląda, też należy do serii Akademi Mądrego Dziecka. Tym razem jednak mamy duże obrazki do kolorowania i proste zagadki do rozwiązania. Prócz tego w książce znajdziemy naklejki, które na pewno zdobędą sympatię dzieci. Całość skupia się na przyrodzie, żeby zachęcić dziecko do poznawania świata, możliwości poszerzenia swojej wiedzy lub zachęcenia do rozmowy na pewne tematy. Super zeszyt też na podróże zajmuje mało miejsca, a na pewno rozwiązywania go zajmie idealną ilość czasu, aby nie było nudy podczas jazdy do celu.














Komentarze