czwartek, 29 czerwca 2017

Jak uczyć dziecko o przyrodzie? - dla małych i dużych

Nauka często kojarzy się z nudą, jednak w dzisiejszych czasach wcale taka być nie musi. Przyroda, to jedna z szerszych dziedzin i bywa trudna. Jak więc jej uczyć nasze dzieci i to od najmłodszych lat? Pokaże Wam kilka ciekawych sposobów jak z pomocą książek, można dziecko zainteresować przyrodą oraz pogłębić ich wiedzę. 


Dla najmłodszych w wieku 2 latka do 5 lat.


Dziecko już od najmłodszych lat zauważa, że następuje pewne zmiany pogody, że istnieją pory roku. Zdziwicie się, ale dwulatek doskonale wie, w jakiej kolejności one po sobie następują. Co prawda nie umie ich poprawnie nazwać wiosna, lato, jesień, zima. Dla niego to okres na skakanie w kałuży -wiosna, jest bardzo ciepło, kąpanie w basenie-lato, zbieranie kasztanów, spadające liście-jesień, zaś lepienie bałwana to zima. Nie ma w tym również nic złego, bo Maluchy mają do tego prawo, aby we własny sposób pewne rzeczy sobie tłumaczyć. Warto jednak tą wiedzę w nich utrwalać, aby została z nimi na dłużej. Tutaj pomoże Wam zetaw 4 książeczek od Wydawnictwa Wilga Pory roku. Jest to zesraw 4 małych książeczek z twardymi stronami. Mieszczą się one w kartonowym pudełku, aby zawsze wszystkie były razem. Każda książka to jedna pora roku. W środku znajdziemy kilka propozycji charakterystycznych z którymi kojarzyć się powinna dana pora roku.


Tym sposobem zimą zobaczymy obrazki o Świętym Mikołaju, zabawie na śniegu itp. Zaś wiosną mamy ilustracje przedstawiające wiosenne porządki, Wielkanoc, życie na wsi. Nie ma typowego tesktu opowiadającego o porze roku. Ta książka to piękne, kolorowe i duże ilustracje. Każda część obrazka jest podpisana np. "koza" "koziołek" "łopata" "sanki" "prezenty" itp. Oglądając ją z dzieckiem, nie tylko uczymy się o danej porze roku, ale uczymy się nazw nowych rzeczy czy zwierząt. Plusem jest też to, że zajmują na prawdę mało miejsca i możemy je zabrać wszędzie. Z czasem zaobserwujemy, że dziecko samo je ogląda i "czyta" po swojemu z pamięci, nazywając poszczególne elementy. 

Dla przedszkolaka i starszaka wiek od 3 do 10 lat.


Niepozorna, cieńka książka z wielką zawartością. Takie książki cennię najbardziej. Mowa o Atlas świata zwierząt z naklejkami i plakatem od Wydawnictwa Wilga.  Jest to idealna książka zarówno dla przedszkolaka jak i starszaka. Na pewno na każdym etapie wiekowym dziecko będzie inaczej korzystać z książki i więcej się z niej nauczy z wiekiem. W książce znajdziemy zdjęcia zwierząt oraz mapy poszególnych kontynentów. Każdy z kontynentów został w skrócie opisany i na mapę zostały naniesione zdjęcia, aby móc zobrazować dziecku gdzie dane zwierzę występuje na danym kontynencie. Prócz tego masa ciekawostek o kontynencie jak i zwierzętach. Książka skrywa w sobie też masę naklejek do przyklejenia w odpowiednio wyznaczone do tego miejsca na mapach, gdzie zwierzątka są jakby wyblakłe. 


Prócz tego palakt wielkości A3 do powieszenia w pokoju przedstawiający całą mapę świata zwierząt. Na samym końcu znajdziemy quiz, aby sprawdzić zdobytą wiedzę przez dziecko oraz Dyplom nagradzający jego osiągnięcia. Powiem Wam, że jako nauczyciel wykorzystam ją też w przyszłości, jako nagroda w konkursach czy na zakończenie roku. Tu mamy wszystko to co potrzebne do nauki o naszym wielkim świecie zwierząt. Dla jednych atrakacją będzie przyklejanie naklejek i nazywanie zwierząt, dla kogoś innego plusa zdobędą ciekawostki ze świata zwierząt, a dla najstarszych wiedza o mapach. Dyplom to jak wisienka na torcie, dziecko poczuje się wtedy docenione i zachęcone do dalszej nauki.

Dla starszaków wiek od 5 do 99 lat


Wielka księga robali Wydawnictwa Wilga to must have w każdym domu. Robale były, są i będą wszędzie. Czy to w domu pajączki, komary, muszki czy na łące gdzie jest ich najwięcej. Wiele dzieci i dorosłych robali się boi i brzydzi. Jak to mówi mój mąż możemy podzielić dzieci na dwie kategorie tych co robalami są zafascynowani i tych co ich boją się panicznie. Jak więc oswoić dziecko z robalami wszelkiego rodzaju? Dziś przynoszę Wam złoty środek, książka o robalach pokaże Wam śliczne i kolorowe ilustracje, przedstawi też ciekawostki o któych nawet dorosły pojęcia nie miał. Np. Czy robale boją się ciemności? Jak myślicie? A może zaciekawi Was jak szybko pełza ślimak? Jak niektóre z nich budują swoje kokony i dlaczego. Dowiecie się też, że na świecie istnieją także pożyteczne robale, które dają więcej korzyści. Pozwólcie dziecku spojrzeć na robala inaczej a możecie się zdziwić, bo nagle coś co wygląda się takie brzydkie i obrzydliwe zyska w waszych oczach.  Plusem książki jest duży format i twarda okładka, któa gwarantuje dłuższą żywotność książki przy dzieciach. 


Gwarantuje Wam, że po tą pozycje nie tylko Wasze pociechy będą sięgać często, ale również Wy sami. Ten świat mikrokosmos jest na prawdę fascynujący. Prócz wiedzy o robakach znajdziemy ilustracje, na których będziemy musieli wytęrzyć swój wzrok i poćwiczyć spostrzegawczość w poszukiwaniach robaczków, które się ukryły. Zostańcie więc odkrywcami świata mikroskopijnego, ilustracje mega dokładne. Książka przyda się też nauczycielom wychowanie przedszkolnego i uczących w szkole. Już od dziś zajęcia z przyrody nie będą nudne. Zabawne opisy ożywią każdą bowiem lekcję. Później wspólnymi siłami zróbcie konkurs wiedzy o robaczkach każdego rodzaju  fruwających, biegających i żądlących robali z różnych stron świata. Ciekawi ? No to do księgarni śmigajcie po książkę nie pożałujecie. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad, że tu byłeś. Zapraszam też do nas na fanpage :)