Więc chodź pomaluj mój świat...

Niby wiosna, a jednak pogoda nas nie rozpieszcza i za oknem wiecznie szaro, buro i ponuro. Jak nie pada, to wieje i tak w kółko. Postanowiłam więc samej dodać trochę kolorów dzisiejszemu dniu. Bo przecież jak sam świat się nie może pokolorować to ja mu pomogę. Zrobiłam więc z Lusią TĘCZĘ. Jednak nie taką zwykłą jaką widzimy na niebie po deszczu, ale taką którą moge zamknąć i schować w magicznej próbówce.


Nie musicie też kombinować ze zdobywaniem potrzebnych rzeczy do przeprowadzenia eksperymentu z tęczą. Wszystkie potrzebne rzeczy znajdziecie w zestawie Funiversity . Zestaw nazywa się "Jakie kolory ma Tęcza?". W pudełku znajdziemy znaną nam z poprzednich doświadczeń dużą próbówkę w kórej znajdziemy:

  • małą próbówkę z małymi granulkami
  • 3 barwniki w tabletkach
  • instrukcje obsługi

Do przeprowadzenia doświadczenia jedynie będziecie musieli przygotować 6 małych pojemniczków po około 150ml. Ja użyłam kubeczków plastikowych i miseczek na lody. Do 3 pojemniczków wlewamy wodę tak około 120ml. Do każdego z nich wrzucamy po jednym barwniku. Czekamy aż tabletka się rozpuści i zabarwi wodę. W tym czasie możemy z mniejszej próbówki podzielić małe granulki na 3 równe części i wsypać je do każdego osobnego pojemniczka (tam gdzie nie ma wody). Dobrze to będziecie widzieć na filmikach.


Teraz wlewamy wodę, jeden kolor do jednego pojemniczka z granulkami. Czekamy chwilkę jak zaczną granulki pęcznieć. Teraz szybko przekładamy je do naszej dóżej próbówki (opakowanie) zaczynamy od koloru czerwonego potem żółty, później niebieski i na końcu znów czerwony. Staramy się nakładać mniej więcej po 1/4 próbówki. Teraz można dolać troszkę wody i delikatnie wstrząsnąć. Pozostało tylko obserwować jak granulki będą się mieszać i łączyć. Za chwilę z 3 podstawowych kolorów powstanie cała gama kolorów i będziemy mieć tęczę zamkniętą w próbówce.


 Czego nas nauczy ten eksperyment?
  • jak powstają inne kolory mieszając 3 barwy podstawowe (żółty, czerwony, niebieski)
  • jak powstaje tęcza (wyjaśnione w instrukcji i na dole wpisu)
  • ćwiczymy też małą motorykę, na koniec zabawa pozostałymi napęczniałymi granulkami niczym piaskiem kinetycznym polecam każdemu
  • jak załamuje się światło
Pamiętajmy, że sprzątając pozostałe granulki nie wrzucać do zlewu, bo one mogą dalej pęcznieć i zatkać nam odpływ. 


Jak powstaje tęcza?

Tęcza to zjawisko optyczne i meteorologiczne, widoczne na niebie w postaci wielobarwnego łuku.Powstaje w wyniku rozszczepienia światła słonecznego, które dostając się do atmosfery napotyka na swojej drodze kroplę wody i przez nią przechodzi. Efektem tego zjawiska jest rozkład światła białego na wielobarwne widmo. 


To kto ma ochotę pokolorować świat pięknymi tęczami? Zachęcam bo nauka przez zabawę to najlepsza nauka. Dziecko, a nawet człowiek dorosły jest wstanie wynieść więcej wiedzy z takich doświadczeń niż z książki, gdzie mamy suchą teorię. Koszt jednego doświadczenia na prawdę jest niewielki, a jaka frajda przy tym. Widziałam też dzisiaj u nich na stronie, że mają fajną promocje na zestawy doświadczeń. Warto skorzystać, dobra zabawa gwarantowana. Wszystkie doświadczenia znajdziecie TUTAJ

Komentarze