poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Samodzielne czytanie


Jeszcze za nim dzieć pójdzie do szkoły uczy się literek i składania ich w wyrazy, a potem zdania. Kiedy już opanuje te zdolności pragnie je ćwiczyć. Chęć poznawania świata, doskonalenia umiejętności jest tak wielka u dzieci, że niejeden dorosły mogłby im pozazdrości. Dziecko też przez to się uczy, staje się samodzielne. Ksiegarnie pękają w szwach, jednak ciężko znaleźć jakąś fajną książkę, dopasowaną do danego poziomu czytania przez dziecko. Wydawnictwo Egmont, stworzyło zaś wspaniałą serię Czytam sobie oraz Czytam główkuję


Zacznijmy od serii Czytam sobie, jest to trzystopniowy program wspierający naukę czytania u dzieci w wieku 5-7 lat, choć moim zdaniem i nawet dłużej. Każda książka to osobna, bardzo wciągająca historia. Kiedy zaczynamy czytać chcemy czytać, aż dobrniemy do końca. To tak jak dorosły ma swoją super książkę i nie może doczekać się na jej finał. Co jeszcze wyróżnia te książki? Ponieważ mamy 3 stopnie trudności poziom1, poziom 2, poziom 3. Każdy poziom różni się od poprzedniego.


 • Poziom 1 - składanie słów, 150-200 wyrazów w tekście, krótkie zdania, 23 podstawowe głoski w tekście czytane, ćwiczy głoskowanie
 • Poziom 2- składanie zdań, 800-900 wyrazów w tekście, dłuższe zdania, pojawiają się także zdania złożone, elementy dialogu, 23 podstawowe głoski oraz "h", ćwiczenie sylabizowania
 • Poziom 3- połykanie stron, 2500-2800 wyrazów w tekście, pojawiają się wszystkie głoski, dłuższe i bardziej złożone zdania, lfabetyczny słownik trudnych wyrazów.
Prócz tego czcionka, w tych książkach jest dużo większa, aby móc swobodnie ją czytać i wodzić palcem czytany tekst. Poziom 1 posiada też dużą ilość, dużych ilustracji, zaś Poziom 3 małe ilustracje wplecione w tekście. Tytułów do wyboru jest cała masa i na pewno znajdzie się taka, która zaciekawi Wasze dziecko. Na końcu książek znajdziecie też 6 bardzo fajnych naklejek. My w swojej biblioteczce mamy dwa tytuły na razie. Jedna z Poziomu 1 "Dobry pies", a druga Poziom 3 "Edison o wielkim wynalazcy".


"Dobry pies" to książka opowiadająca historię o wielkiej przyjaźni małej dziewczynki i psa Bazyla. Natalka właścicielka psa, stara się go wytresować, niestety pies jest bardzo niesforny i lubi rozrabiać. Mimo wszystko bardzo wzajemnie się kochają. Książka o prawdziwym przywiązaniu, miłości i przyjaźni. W najtrudniejszych chwilach zawsze się wspierają wzajemnie. Bazyl jest psem o wielkim sercu i zawsze jest blisko, gdy Natalka go potrzebuje. Bardzo wspaniała opowieść można bowiem dużo z niej wynieść. Dziecko uczy się czym jest prawdziwa przyjaźń.
"Edison o wielkim wynalazcy" to książką Thomasie Edison, który jest bardzo ciekawy świata.  Już jako mały chłopiec robił różne eksperymenty, szukał odpowiedzi na różne nurtujące go pytania. Jest to historia o najbardziej znanym wynalazcy na świecie. Jego twórczość zachwyca po dziś dzień. Autorka książki ukazuje świat odkrywcy, w bardzo zrozumiały dla dzieci sposób. Zaciekawia ich światem, chęcią poznawania świata. Idealna książka dla każdego małego odkrywcy.
Obie książki posiadają wspaniałe, piękne ilustracje. Naklejki z tekstem, bardzo podobają się dzieciom. Książki z ciekawą fabułą, bardzo wciągają. Mały format pozwala je zabrać wszędzie. Jedne z ulubionych mojej córki. Mam nadzieję, że choć teraz ja jej czytam, to za parę lat ona sama będzie ćwiczyć na nich swoje umiejętności czytania.Czytam główkuję tu również pojawia się podział na trzy poziomy trudności dla dzieci. W książce na końcu również znajdziecie naklejki. Jednak coś różni jest od Czytam sobie. Mianowicie w tej książce macie do rozwiązania zagadki. Stajecie się jej częścią. Podczas zgadywania, dzieci uczą się np. która ręka jest prawa, a która lewa. Zagadki są dobrane idealnie do danego poziomu trudności. Każdy poziom też ma innego głównego bohatera. • Poziom 1 "Otwórz oczy"- głównym bohaterem jest król Gromoryk. Król ten często wpada w tarapaty i trzeba mu pomagać, aby go z niego wyciągnąć. Łamigłówki i zadania nauczą umiejętności przydatnych w codziennym życiu. Naklejki dołączone do książki, można wykorzystać podczas czytania. Poziom trudności jest dla dzieci w przedziale 4-5lat
 • Poziom 2 "Odważ się myśleć"- głównym bohaterem jest Fryderyk Epsilon Dwudziesty z planety Pedanteria. Fryderyk trafia pewnego dnia na planetę Ziemia, gdzie poznaje Jagodę i jej dwóch braci. Wspólnie przeżywają niesamowite przygody. Dzieci zaprzyjaźniają się z Fredkiem, który jest bardzo miły i przyjacielski. Oczywiście podczas czytania znajdziemy różne zagadki i łamigłówki, uczące logicznego myślenia i matematyki.  Poziom trudności 5-7 lat.
 • Poziom 3 "Zmierz się ze światem"- głównymi bohaterami jest siedem szczurów. Bardzo dużo zagadek na wysokim poziomie. Szczurki przeżywają niesamowite przygody, podczas których nie raz zapragniemy być jednym z nich. Podczas czytania tych książek dzieci w wieku 7-8 lat mogą doskonalić swoje umiejętności szkolne. Są to na prawdę trudne i ciekawe zagadki. 
Król Gromoryk i niewidzialna kukułka


Ja z tej serii posiadam książkę z Poziomu 1 "Otwórz oczy" noszącą tytuł "Król Gromoryk i niewidzialna kukułka". Podczas jednego ze spaceru król Gromoryk słyszy przy swoim uchu "A kuku!". Okazuje się, że to jego kot. Rezolutny i mądry kot Gaduła, który prowadzi swoje badania nad kukułkami. Król i jego kot, postanawiają odkryć kim jest niewidzialna kukułka. Ponieważ król Gromoryk to neizwykły władca po drodzę podczas badania zagadki kukułki wpakuje się w kłopoty, podczas , których będziecie mogli rozwiązać masę wspaniałych zagadek motywujących do myślenia. Takie książki działają stymulująco bo "zmuszają" nas do myślenia i rozwiązania pewnych zadań. Lusi podobały się bardzo rysunki, które rysowane prostą kreską są bardzo kolorowe i zabawne.
2 komentarze:

 1. Wszystkie książki super.Julia jest na etapie nauki czytania i na pewno te książki by jej pomogły doskonalić tę umiejętnością .A te z zagadkami to wciągły by ją na maksa , bardzo lubi łamigłówki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lusia moja jeszcze nie czyta sama, ale książkę o psie nauczyła się recytować :D Tyle rayz ją czytałam, że skubana się na pamięć nauczyła :D

   Usuń

Będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad, że tu byłeś. Zapraszam też do nas na fanpage :)