piątek, 10 marca 2017

Zgadywanki i kolorowanki - mała motoryka i kreatywność

Małą motorykę jak i kreatywność dziecka, należy już ćwiczyć i rozwijać od najmłodszych lat. Zwykle dziecko około 2 roku życia wykazuje chęci do tworzenia czegoś. Rysowania, wyklejania, zgadywania. Jak wiadomo kolorowanki są fajne i bardzo rozwijają jednak często dzieciom się nudzą, a szkoda. Kolorowanie obrazka to nie tylko "bazgranie" po zakonturowanym obrazku, to ćwiczenie małej motoryki. Prócz tego ćwiczymy umiejętność dokładności, poczucia piękna, dopasowywania kolorów oraz kreatywności. Życie bez rozwijania swojej kreatywności było by nudne. To właśnie ona buduje bowiem poczucie własnego "ja". Jest kilka typów książeczek z kolorowankami, idealnie dopasowane do każdego wieku dziecka.

1. Kolorowanka z  naklejkamiJedne z ciekawszych kolorowanek. Mamy książeczkę z 9 kolorowankami do pokolorowania, 9 wzorami jak wyglądać ma obrazek oraz 48 naklejek do przyklejenia na obrazkach. Te kolorowanki to hit i dla dwulatka i dla 4 latka. Dziecko najpierw uzupełnia wyznaczone miejsca naklejkami, a potem resztę obrazka koloruje według wzoru powyżej. Ćwiczymy spostrzegawczość u malucha oraz odtwarzanie pewnego wzoru. Prócz tego przyklejenie idealnie naklejki, niczym puzzla do obrazka ćwiczy ruch ręka-oko. Kolorowanki są tematyczne są zwierzątka, ale są też bajkowe (sceny z bajek). Lusi faworytem są zwierzątka, zaś moim bajki :) Cena za jedną książeczkę to tylko 3,99zł.


2. Duże kolorowanki 


Każda książeczka to 30 osobnych kartek, gdzie na każdej jest jedna kolorowanka. Kartki są sztywniejsze i grubsze od normalnych kolorowanek. Dzięki temu, że każda kolorowanka to jedna kartka, można je powyrywać i dopiero kolorować jak również malować kredkami, farbami i flamastrami. Papier jest na tyle grubszy, że nic nie przesiąknie.  Obrazki są duże i łatwe. Idealne na początek przygody z kolorowaniem, ćwiczenie rączki i nauki nie wyjeźdzania za linie. Jest wersja dla dziewczynek gdzie mamy różne misie i wersja dla chłopców o piratach. Choć Lusia jakoś woli piratów. Tutaj nie mamy też wzorów, które musimy odzwierciedlić na naszym obrazku, Tutaj właśnie wykazujemy się własną kreatywnością i wyobraźnią. To jak będzie wyglądał dany obrazek zależy od tego jak widzi go dziecko. To daje możliwość stworzenia własnego kolorowego świata, który same sobie narysują/pokolorują. Bardzo polecam. 


         


3. Kolorowanki z bajką i zagadkami 

To mój faworyt jeśli chodzi o książeczki tego typu. Zwykłe kolorowanki zwykle po całym wypełnieniu trafiają po jakimś czasie do kosza. Ta książka zostanie z Wami na długo, nawet po wypełnieniu już przez dziecko. Na początku każdej z nich mamy bajkę, każda bajka ma morał i czegoś uczy nasze dziecko. Moją ulubioną jest "Afrykańska nuda", kiedy zwierzątka marudziły jak to się nudzą, aż papuga nagadała im, żeby same się ruszyły i zrobiły coś, aby się nie nudzić, zamiast narzekać. Teraz niech każdy pomyśli przez chwilę ile razy słyszał od dziecka, że się nudzi? Ja podniosę obie ręce i nadal mało będzie. Tyle razy Lusia mówiła "Mamo nudzę się". Po przeczytaniu tej bajki pojęcie "nuda" przestanie istnieć. "Morska przygoda" opowiada znów historię syrenki, która miała marzenie. Ono co prawda się spełniło, jednak nie tak jakby tego chciała syrenka. Dzięki tej bajce dzieci uczą się, jak bardzo trzeba uważać, czego się chce w życiu. Ostatnia bajka "Marzenie różyczki" opowiada o marzeniach i miłości siostrzanej. Po każdej bajce kolejne strony to ślaczki, zagadki do wykonania dla dziecka. Na końcu są kolorowanki dotyczące bajki. Bardzo fajne dla dzieci i dwuletnich jak i 7 letnich. Bajki też super sprawdzą się podczas nauki samodzielnego czytania. Duże literki, krótkie bajki są bowiem do tego idealne. Polecam jako mama i jako pedagog. Oby więcej takich książeczek było.


4. Rysujemy, a potem kolorujemy

Kreatywność i samodzielne tworzenie to super sprawa. A nauka rysowania prostych obrazków to wspaniała zabawa. Książeczke na pewno dla dzieci w wieku 4+. Trzylatek może mieć jeszcze trudności, choć warto na pewno spróbować. Obrazki są bardzo proste i rozpisane tak, że każdy sobie poradzi krok po kroku. Fajne też dla rodziców, gdy chcecie coś narysować swojemu Maluchowi, a jednak z rysowaniem ciężko. Mój mąż się śmieje, że nawet on beztalencie rysunku totalne z pomocą tej książki nauczył się rysować przyzwoitego kota, który kota owego przypomina. W książce znajdziemy też puste miejsce na swoje próby rysowania danego zwierzątka. Potem każdy obrazek możemy dowolnie pokolorować, tworząc własną kolorowankę. 

Wszystkie powżysze książeczki są Wydawnictwa MD Monika Duda. Na stronie wydawnictwa możecie znaleźć jeszcze masę bardzo ciekawych i kreatywnych kolorowanek. Prócz tego znajdziecie tam wspaniałe książki, z treścią i morałem. Jedną taką pozycję pokażę Wam w osobnym poście i sami będzieci mogli zobaczyć, że warto poszukać w swojej okolicy i zamówić od nich książeczki. Każda książka nawet kolorowanka jest tworzona z myślą o dzieciach i dla dzieci. W każdym wieku książki warto kupować czytać, kolorować a także wypełniać zgadywanki. Wszystko zależy od tego co lubi nasze dziecko i w jakim wieku jest. Tutaj cała masa i każdy z Was coś na pewno dla takiego Malucha znajdzie czy dla własnego czy na prezent dla innego. Ceny są mega atrakcyjne co już zobaczycie na stronie, że za 4 książeczki "Zabawy z papieru" już zapłacicie tylko 12zł. Polecam serdecznie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad, że tu byłeś. Zapraszam też do nas na fanpage :)