środa, 1 marca 2017

Bajka bez słów - Złodziej kur

Kiedy jesteśmy mali, uwielbiamy bajki. To one przenoszą nas do magicznego świata. Tam zawsze dobro wygrywa nad złem. Świat wydaje się piękny i kolorowy.
Bajki jednak nie tylko służą do czytania dziecku.
One dają dużo więcej :

  • relaksują
  • działają terapeutycznie
  • bawią
  • uczą
  • pomagają poznać świat
  • rozwijają kreatywność
  • pobudzają wyobraźnię
  • uczą myśleć
  • rozwijają mowę


Dzieci dzięki bajkom, uczą się patrzeć na pewne sytuacje z innej perspektywy. Obcowanie z książką kształtuje w nich umiejętność przepracowania swoich problemów. Rodzicowi czasem ciężko jest zrozumieć co myśli jego dziecko. Wszystko spowodowane jest tym, że kiedy dorastamy zapominamy czym jest wyobraźnia. Dzieci nie mają barier, patrząc na świat, widzą prawie wszystko przez różowe okulary. To właśnie od nich powinniśmy uczyć się, czerpania radości z małych rzeczy. Jednak prócz tych plusów, pojawiają się również minusy. Niestety wyobraźnia płata też figle, kiedy w nocy nasza pociecha zaczyna widzieć różne strachy, potwory. Często to strach przed czymś nowym, jakiś problem powoduje, powstanie takiej zmory w dziecięcej wyobraźni. Bajki wtedy pomagają uporać się z tymi strachami, zrozumieć świat rzeczywisty.Wieczorem kiedy kładziemy naszą pociechę spać, warto przeczytać jej lub opowiedzieć jedną lub dwie bajki. Można też zakupić książkę, gdzie dziecko nie znające jeszcze liter, będzie mogło ją "przeczytać". Książki te nie zawierają tekstu, a same ilustracje. Jedną z takich książek jest "Złodziej kury" Béatrice Rodriguez wydawnictwa Zakamarkijest to książka z serii Historia bez słów. 
 Głównymi bohaterami są lis i kura, zaś postacie drugoplanowe to niedźwiedź, zając, kogut. Atutem książki są ilustracje, które poprzez swoją prostą kreskę stają się czytelne i zrozumiałe dla dzieci. Dziecko patrząc na obrazki, opowiada nam historię lisa i kurki. Jedynym ograniczeniem podczas opowiadania, będzie dziecięca wyobraźnia. Co ciekawe bajka za każdym razem będzie inna. Zawsze bowiem istnieje możliwość innej interpretacji danej ilustracji. Ta książka więc nigdy się nie znudzi i zawsze dla malucha będzie ciekawa. Podczas angażowania dziecka w "czytanie", dajemy mu możliwość bycia częścią tej opowieści. Czytelnik staje się narratorem, ale też twórcą bajki.  Dzieci podczas opowiadania, poszerzają też swój zasób słownictwa. 
U nas w domu książka okazała się hitem. Lusia w ciągu dnia "czyta" bajkę bratu, zaś mi wieczorem. Książkę na prawdę polecam, rzadko bowiem jedna bajka daje tyle możliwości opowiadania. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia, a ona przecież nigdy się nie kończy. Książkę możecie kupić teraz w promocji TUTAJ już za 26,91zł. 


Polecam też z tej serii inne książki jak:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad, że tu byłeś. Zapraszam też do nas na fanpage :)