wtorek, 7 lutego 2017

Pierwsze puzzlowe układanki

Wiecie za co lubię puzzle? Za to, że nie mają limitu wiekowego. Są świetne dla malucha jak i starszej osoby. Jedynie trzeba dobrać odpowiedni stopień trudności układanki do wieku. Stopień jest zależny od ilości elementów z jakich musimy ułożyć obrazek. Pierwsze puzzle najlepiej jak są dwu lub cztero elementowe. Obrazek musi być prosty niezbyt skomplikowany. Układanie puzzli ma też inne plusy, niż tylko miło i relaksująco spędzany czas. Dzięki puzzlom dzieci :


  • Ćwiczą pamięć - każdy element układanki ma swoje miejsce i najpierw dziecko analizuje obrazek, a potem układa. Odnosi każdy element do całości. Dziecko ćwiczy pamięć wzrokową. Co ciekawe puzzle są wykorzystywane w rehabiltacji osób po udarach i osó starszych. Pomagają pobudzić w mózgu ośrodki, które odpowiadają właśnie za pamięć.
  • Walory edukacyjne- puzzle często są tematyczne zwierzęta, rzeczy, ubrania, bajki. Dziecko więc nie tylko układa ale uczy się nazw zwierząt, przedmiotów, kolorówa a nawet literek
  • Pobudzają do nauki matematyki- Pewna psycholog Susan Levine na Uniwersytecie w Chicago przeprowadziła badania i udowodniła, że dzieci które układały puzzle w wieku 2-4 lat nie miały lub miały mniejsze trudności z nauką matematyki czy też innymi ścisłymi przedmiotami. Układanie bowiem ćwiczy analizowanie, myślenie, organizację pola percepcyjnego oraz kojarzenia i widzenia przestrzennego
  • Poczucie własnej wartości- może wydawać się dziwne, ale właśnie układanie obrazków pomaga wzmocnić poczucie własnej wartości. Podczas układania jesteśmy skupieni, musimy dokończyć rozpoczętą układankę, aby zobaczyć cały obrazek, wysiłek włożony w wykonanie tgo zadania a także ogrom cierpliwości daje poczucie nam własnego "ja".
  • Ćwiczenie motoryki małej- sprawność manualna jest bardzo ważna, dzięki temu, że ją ćwiczymy nie mamy problemu z pisaniem, pracami plastycznymi itp. Tutaj musimy być bardzo precyzyjni w układaniu każdy element, musimy dopasować, tak aby reszta układanki się nie rozwaliła.
  • Uczą pracy w grupie- fajnie jak rodzic układa z dzieckiem puzzle. To uczy pracy w zespole, wspólnie dążycie do celu, ułożenia całego obrazka. Musicie współpracować, wzajemnie sobie pomagać.
Jak widzicie układanie puzzli, daje bardzo wiele i warto zachęcać dziecko do układania obrazków. Na początek jakieś proste najlepiej ze zwierzątkami, dziecko je będzie najlepiej kojarzyło z bajek, otoczenia, zoo. Ja wybrałam dla Lusi Układanka dla najmłodszych. Wśród zwierząt od wydawnictwa Epideixis. Każdy obrazek składa się z czterech elementów. Każdy jest w kształcie kwadrata i składa się z 4 małych kwadratów. Na elementach są fragemnty ramek, dzięki czemu dziecko widzi jak powinien być ułożony element względem całości. Obrazki są proste są to różne zwierzęta, duże postacie bardzo ułatwiają układanie, sprawiając że dziecko jest ciekawe co pokaże skończony obrazek. Lusia prócz układania uczyła się na tych puzzlach nazw zwierząt, a nawet jakie dźwięki wydają. Pierwsze układania były wspólne teraz układa sama i woła mnie, tylko jak już skończy, abym sprawdziła czy dobrze ułożyła. Wszystkie układanki są w wygodnym małym pudełku, dzięki czemu możemy zabrać je ze sobą nawet na wyjazd. Muszę przyznać, że to jedne z ulubionych układanek mojej córki. Elementy duże, fajne kolory no i motyw zwierzątek jest strzałem w 10. Polecam serdecznie je jako mama ale też jako pedagog wszystkim rodzicom i nauczycielom, bo warto jest układać puzzle już od najmłodszych lat.
Po więcej układanek i innych fajnych pomocy do nauki i zabawy zapraszam na stronę wydawnictwa EpideixisBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad, że tu byłeś. Zapraszam też do nas na fanpage :)