niedziela, 19 lutego 2017

Matematyka dla każdego Smyka

Matematyka sama w sobie trudna bywa, często dzieci w przedszkolu mają z nią problem. Jedną z metod pomagającą wykonywać matematyczne działania to metoda "paluszki".Jednak nie wszystkie dzieci dobrze sobie z nią radzą. Poza tym fajnie jest jak dziecko widzi dane działanie, widzi liczby, znaki matematyczne, wtedy dodatkowo zapamiętuje ich wygląd i kojarzy z nazwą. Pisanie co rusz nowych działań może być mało atrakcyjne dla dziecka. Są jednak fajne pomoce edukacyjne, aby nauka była przyjemna i stała się połączona z zabawą.Jednym z takich pomocy będą Klocki matematyczne  do kupienia w sklepie Jefen
Całość znajduje się w małym drewnianym pudełku.
Zestaw składa się z:
  • znak plusa, minusa, mnożenia, dzielenia, równości, zapytania
  • liczby 0-9 
  • krążki z buźką
  • krążki kciuka w dół
  • krążki z gwiazdką
  • zegarka
  • liczydłaDzięki temu, że zegar i liczydło są na stałe zamontowane w pudełku, mamy pewność, że zawsze będą pod ręka, a reszta elementów może zostać przechowywana obok w przegródce.

Jak na bazie tych klocków można pracować z dzieckiem?

1. Liczenie

Układamy jakieś działanie z użyciem cyfr i znaków. Teraz dziecko może z pomocą liczydła wykonać działania z dodawania lub odejmowania. Ja głównie pracuje z dziećmi w wieku przedszkolnym więc mnożenie i dzielenie odpuszczam. Za pomocą liczydła dziecko widzi wzroko ile dokładnie dodaje do drugiego zbioru. Jest wstanie zobaczyć ile dana cyfra znaczy wizualnie. Często mówiąc 5 dziecko nie umie wyobrazić sobie ile tego tak na prawdę jest. Patrząc na 5 koralików widzi ich wartość lepiej.


2. Układanka

Układamy cyfry od 1 do 9. Dziecko liczy po kolei i układa w tej kolejności liczby. Można też zadanie utrudnić i zrobić luki w ciągu liczb, a dziecko musi je odpowiednio uzupełnić

3. Zegar

Warto uczyć dzieci czytania zegara, pokazywania mu daną godzinę i tłumaczenie jak ona wygląda za pomocą wskazówek. Dzieki temu jak powiemy, że przyjdziemy po nie o 5 do przedszkola będzie wiedziało kiedy. Umiejętność czytania choćby pełnych godzin jest bardzo ważna w życiu dziecka. Umie wtedy umieścić pewne sytuacje, zdarzenia w czasie. 


4. Pisownia liczb, działań

Bardzo ważne, jak poprawnie zapisać działania najpierw liczba potem znak potem liczba i znak równości. Można ćwiczyć do upadłego. Układać kombinacje, a dziecko musi wstawiać odpowiednie znaki między liczny, aby zgadzało się działanie.

5. Wybór

Układamy działanie np. 2+2=  teraz obok znaku równości kładziemy 2-3 wersje jaki może być wynik. Zadaniem dziecka jest prawidłowe obliczenie i dopasowanie odpowiedniej liczby do działania

Warto również dziecko nagradzać za każde dobrze wykonane zadanie lub sugerować błedne odpowiedzi. W zestawie mamy różne krążki za których pomocą można nagrodzić dziecko za dobrze wykonane zadanie lub sugerować, że gdzieś popełniło błąd. Oczywiście krążki możecie używać też do liczenia zamiast liczydła. Możecie układać zadania tekstowe do których należy ułożyć działanie lub przygotować odpowiednią ilość krążków. Jak widzicie sposób jest masa, jedyne co Was ograniczy to pomysłowość na prace z dzieckiem,ale z tym zestawem będzie to bardzo łatwe.
Poniżej filmik jak wygląda mniej więcej taka praca z dzieckiem. Polecam i zapraszam na stronę sklepu, gdzie jeszcze więcej wspaniałych pomocy edukacyjnych znajdziecie TUTAJ.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad, że tu byłeś. Zapraszam też do nas na fanpage :)