wtorek, 21 lutego 2017

Człowiek uczy się na błędach

Znalezione obrazy dla zapytania zarobiona mamaJak to się mówi, człowiek uczy się na błędach. U mnie nauka była przy przygodzie z macierzyństwem kiedy pojawiła się Lusia. Niby człowiek coś wie, a jednal to wszystko może wsadzić sobie w buty jeśli zaczyna chodzić o jego dziecko. Tym sposobem na błędach, które robiłam uczyłam się mojego dziecka i jak nie popełniać tych gaf na przyszłość. Szymek już ma łatwiej bo jest moim 2 dzieckiem, więc Lusia przetarła mu szlaki. Taka to niesprawiedliwość, że królikiem doświadczalnym była ona. Ale przechodząc do rzeczy, podziele się z Wami moimi obserwacjami co do ogólnych zachowań w pewnych sytuacjachZnalezione obrazy dla zapytania wreszcie skonczyli ubierac teraz moge zrobic kupe demotywatory


1. Ubieranie, ale nie przegrzanie.
To chyba jedna z najtrudniejszych rzeczy, dla mamy. Musi ubrać dziecko i tak, aby spokojnie spało, buszowało w domu, ale też miało swobodę na dworze. Wszystko to musi też skupiać się na tym, aby dziecku owszem było ciepło, ale się nie pociło i nie przegrzało. Jak mówią lekarze lepiej aby ciut zmarznąć niż się zgrzać. Jest w tym bardzo dużo prawdy. Jak bowiem zgrzani, spoceni wyjdziemy na dwór i nas zawieje najczęściej kolejne dni spędzamy w łóżku. Ważna więc zasada jak ubrać takiego Malucha, który jeszcze nie ma wypracowanej termoregulacji ciała i odczuwa, zawsze niższą temperaturę niż dorosły?

ZASAD: Zawsze ubieraj dziecko tak jak siebie plus jedna dodatkowa wartwa. Wtedy mamy pewność, że dziecko jest dobrze ubrane. Dla pewności sprawdzamy czy dziecku ciepło na karku! Nigdy nie sprawdzaj na rączkach lub nóżkach bo one mogą być cały czas chłodniejsze/zimne taki urok dzieci. 

Znalezione obrazy dla zapytania dziecko nie je

2. Moje dziecko umrze z głodu

Jak Lusia miała etapy, że po prostu nie chciała jeść, albo mało zjadła wpadałam w panikę. Bo wiecznie miała i ma nadal problemy z wagą. Strach o to, że wyląduje w szpitalu, że po prostu padnie z głodu był ogromny. Teraz wrzuciłam już na luz. Wiecie czemu? Zauważyłam, że nie wywieram już presji takiej, że "no zjedz, proszę, za mamę" i na siłę. Lepiej czasem odpuścić "przegłodzić" malucha i zdziwicie się ile zje za chwilę. To, że zwykle o 13 jecie zupę, a on mówi nie. Trudno zaczekaj. Będzie drugie danie zje więcej. Jutro pewnie zje zupę, a drugie danie odmówi.

ZASADA:Dzieci mają wrodzony instynkt, zrobią wszystko, aby przetrwać, więc się nie zagłodzą. Tylko uwaga nie dokarmiaj między posiłkami i podawaj jak najmniej słodkich soków między posiłkami wtedy

Znalezione obrazy dla zapytania pijmy wode

3. Woda zdrowia doda

ZASADA: Owszem woda jest bardzo zdrowa, jednak latem kiedy są upały ta woda po prostu przez nas przelatuje. Mój mąż i ja dużo łązimy po górach, prócz tego on to zamiłowany survivalowiec. Sam zawsze pilnuje, aby latem podawać wodę ale z czymś czy to będzie kompot, sok z cytryny i mięta, ważne, aby woda była z czymś rozcieńczona, aby na trochę dłużej te wszystkie sole itp. zostały w naszym organiźmie.


4.  Jesteś matką, nie masz prawa teraz odpoczywać.

Co za bzdura. Wszystkie babcie, matki mogą sobie te rady w nos wsadzć. Matka to też człowiek i nie jest robotem. To, że raz na jakiś czas zamiast układać milionową wieże z klocków, pomalujecie sobie paznokcie nie czyni Was złymi matkami. Każda z nas prócz bycia mamą jest kobietą, która ma prawo się zresetować i odprężyć. Przy Lusi kwitłam 6 miesięcy w domy bo z obu stron rodziny słuchałam, matka z dzieckiem w domu siedzi. Mój mąż widział, jak mnie to dusi unieszczęśliwia, przez to też nie umiałam czerpać w pełni radości z czasu który spędzałam z córką. Zaczęłam ją winić za to jakie mam życie. Wtedy powiedziałam dość. Ubrałam się, umalowałam zadzwoniłam do siostry podrzuciłam Lusie i wiecie co? Poszłam z mężem na randkę. Tak po prostu zrobiłam coś dla siebie. 

ZASADA: Nigdy nie zapominaj, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Pamiętaj Ty też jesteś ważna i twoje potrzeby.

Podobny obraz

5.  Rad słuchaj, ale zbyteczne olewaj.

Oj z tym miałam największy problem. Po narodzinach Lusi same dobre rady ze wszystkich stron się rozlegały, jakbym ja sama nic nie umiała i wszystko źle robiła. Karm piersią, karm modyfikowanym daj mu już banana itp. załóż mu bluze, gdzie on ma czapke? Wiele by wymieniać tych mądrości, prawda jest taka, że jak matka potrzebuje pomocy to xzapyta lub poprosi. Nie trzeba nad nią stać i wytykać

ZASADA: Tylko matka wie co jest dobre dla jej dziecka. To co robią inni miejcie w doopie, bo to Wy i tylko Wy jesteście z dzieckiem całą dobę :) Róbcie tak, abyście potem niczego nie żałowały, a każda decyzja będzie w pełni świadomym Waszym wyborem :) 


Oczywiście błędów na swoim sumieniu mam więcej, ale te takie, które są powszechnie znane i powielane. Jeśli choć jednej mamie to pomoże to będę szczęśliwa. Pamiętajcie to Wasze życie i nikt za Was go nie przeżyje. A ja chce żyć tak, aby za 40 lat stanąć w lustrze i spojrzeć na siebie i swoje życie, które przeżyłam po swojemu. Tego Wam też życzę Nie dajcie się światu, bo nie ma matek idealnych. Jesteśmy ludźmi, a ludzie popełniają błędy. Tak bowiem się uczymy, ale to nasze błędy :)

1 komentarz:

Będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad, że tu byłeś. Zapraszam też do nas na fanpage :)