czwartek, 16 czerwca 2016

Daj szansę wcześniakowi i podaruj mu Ośmiorniczkę :)

Kochani od pewnego czasu zainteresowałam się akcją "Ośmiorniczki dla wcześniaków" część pewnie z Was już o niej słyszała, a część nie. Postanowiłam po raz pierwszy przeprowadzić wywiad z osobą, która między innymi tworzy takie ośmiorniczki. Sama przy Lusi o mały włos nie zostałam mamą wcześniaka, teraz także walczę o każdy dzień synka w brzuszku. Moja siostrzenica jednak jest wcześniakiem i pamiętam jak walczyła o życie po urodzeniu się na świecie. Te maleństwa, mają na prawdę  ciężko. Nie dość, że rodzą się za szybko i już od początku muszą walczyć o normalne życie, to jeszcze ten ogromny świat jest dla nich dwa razy większy niż dla maluszka urodzonego o czasie. Mimo, iż wciąż medycyna się rozwija i ratują co raz wcześniej urodzone dzieci, to wciąż wiele z nich ma za mało tej pomocy. Ośmiorniczki dla wcześniaków mają pomóc maluszkowi przedłużyć chociaż w myśleniu stan, że są dalej jak w brzuszku. Macki bowiem ośmiorniczki przypominają im o pępowinie, którą się bawiły, główka ośmiorniczki idealna do tulenia. Dziecko mając takiego przyjaciela przy sobie czuje się dużo bezpieczniej i łatwiej jest mu walczyć o życie. Ja będąc teraz w szpitalu miałam okazje widzieć taką ośmiorniczkę u wcześniaka i nawet jego mama twierdziła, że od kiedy ją dostał śpi spokojniej, łatwiej jest mu znosić leżenie w inkubatorze, nie jest już taki przerażony. A wiadomo mama najlepiej wyczuwa i zna dziecka emocje i zmiany, więc na pewno wie co mówi. Wracając do wywiadu. Zadałam kilka pytań osobie, która tworzy i działa w "Ośmiorniczki dla wcześniaków" Mam nadzieję, że niektórych zachęcę do pomagania im a innym pokaże jak wiele trudu to wszystko ich kosztuje.


 • Dzień dobry, skąd pomysł na Ośmiorniczki dla wcześniaków?
Akcje ośmiorniczek zainicjowała Doktor Marta Tomaszewska pracująca w szpitalu w Kielcach, Zaproponowała Ona wykonanie ośmiorniczek Joannie Kmieć Kubiak, która następnie założyła grupę ośmiorniczek. Ja Anna Panasewicz byłam z Asią od początku.  Wspólnie zdobywałyśmy nowe osoby, nowe szpitale, sponsorów.  Obecnie działamy w pięć osób.
 • Kto robi ośmiorniczki dla Maluszków?
 Ośmiorniczki robią wolontariuszki z całej Polski. Każda osoba robiąca na szydełku lub drutach może dołączyć do naszej akcji.
 • W ilu szpitalach można już spotkać Ośmiorniczki dla wcześniaków?
Obecnie mamy 52 szpitale a z dnia na dzień ich liczba rośnie. Średnio dziennie do akcji dołączają dwa szpitale. 
 • Skąd czerpią Państwo inspiracje do tworzenia każdej innej i niepowtarzalnej ośmiorniczki?
Im więcej kobiet dziergajacych tym więcej pomysłów,  więcej wyobraźni a przede wszystkim więcej włożonego serca. Inspirują nas nasze dzieci,  otoczenie a także zdjęcia koleżanek z grupy. 
 • W jaki sposób można wesprzeć akcję i pomóc Państwu?
 Oczywiście poprzez szydełkowanie dla nas ośmiorniczek, ale również poprzez podarowanie motka bawełny,  kulki silikonowej na wypełnienie. Jeden motek bawełny to 3 ośmiorniczki.  Również można podejść do szpitala opowiedzieć o akcji nakłonić do dołączenia a także wydrukować i powiesić plakat czy rozdać ulotki. Każda forma pomocy jest dla nas na wagę złota. 
 • Czy ośmiorniczki można gdzieś zakupić? Wiele mam pyta bowiem o nie.
Nie prowadzimy sprzedaży naszych ośmiorniczek. Są one robione do szpitali, aby pomagać wcześniakom, jednak nie na sprzedaż.
 • Czy chciałaby Pani coś jeszcze dodać od siebie?
Tak, chciałam jako współorganizator akcji serdecznie podziękować naszym administratorkom za ogrom włożonej pracy oraz każdej osobie, która nam pomaga. Za każdego dobre serce i poświęcony czas, aby wesprzeć naszą akcję "Ośmiorniczki dla wcześniaka". Bez tych wszystkich osób nie było by naszej akcji.
 • Bardzo dziękuję za możliwość przeprowadzenia wywiadu z tak wyjątkową osobą, która tak wiele robi dla naszych najmniejszych.
Wywiadu udzieliła mi Pani Anna Panasewicz. Bardzo za to jej dziękuję i będę wspierać w miarę możliwości m.in. jej akcję Ośmiorniczki dla wcześniaków.

Kochani jak widzicie każdy z Was może pomóc, każdy z Was może mieć swój wkład, aby wesprzeć akcję. Forma dowolna. Dla osób z Wrocławia mogę dodać, że już w tą sobotę 18 czerwca we Wrocławiu podczas Światowego Dnia Dziergania w miejscach publicznych, będzie można dziergać Ośmiorniczki dla wcześniaków. Miejscem spotkania będzie Miejsca Biblioteka Publiczna przy ul. Reja 1/3 (obok sklepMakeland). Serdecznie każdego zapraszam, Przyda się bowiem każda para rąk do pracy. Ośmiorniczki, które zostaną tam zrobione zostaną przekazane szpitalom lokalnym Brochów i Borowska. Więc Kochani warto pomagać :) Po więcej informacji zapraszam na fanpage wydarzenia TUTAJ.zdjęcia pochodzą z fanpage akcji "Ośmiorniczki dla wcześniaków"


4 komentarze:

 1. Cudowne są te ośmiorniczki :-) Piękna akcja :-) Gratuluję pomysłu i zaangażowania :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuje również wszystkim którzy do nas dołączyli - a Ani w w pierwszej kolejności :) Asia Kmieć

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad, że tu byłeś. Zapraszam też do nas na fanpage :)