sobota, 23 stycznia 2016

Układanka :) nauka pisania, czytania i liter.


Pewnie niektórzy z Was będą ją pamiętali. Jedna z lepszych układanek do nauki liter, pisania, czytania a nawet liczenia. W zestawie jest kilka pudełeczek każde pudełko zawiera inne elementy.
Ja część podczas wielu przeprowadzek czy w pracy zaginęło. Zostały mi:

  • litery pisane
  • litery drukowane
  • obrazki
  • liczby (kilka sztuk)
W zestawach są też znaki interpunkcyjne. Co czyni je wyjątkowymi? 
A no to, że już dziecko jest wstanie swobodnie układać z nich wyrazy. Wszystko za pomocą kliknięcia. Puste okienko nakłada się na to z pełnym polem i gotowe :) 


Zacznę od liter pisanych. Każde okienko to jedna litera. Jest umieszczona idealnie w liniach, tak jak to robi się w zeszycie do 1-3 klasy. Litera jest dokładnym odzwierciedleniem tego co powinno znaleźć się w zeszycie. Dziecko zapamiętuje kształt, a także w której linii co ma się znaleźć. Znaki interpunkcyjne także są w tym pudełku. Jedyne okienka gdzie są podwójne literki to są "Dź" "Dż" "Rz" "Sz" "Cz" "Dzi". Litery się powtarzają co jest bardzo ważne, gdyż jak chcemy ułożyć wyraz "LALA" musimy użyć dwa razy litery "L" i dwa razy "A". 

Kolejne pudełko to litery drukowane. Ta sama zasada co w pisanych, nie ma tylko linii i wszystkie są duże, gdyż nie ma małych pisanych. Też ilość każdej litery szczególnie "A" chyba z 5 sztuk mam.

 

Kolejne pudełko obrazki. Super sprawa podczas układania wyrazów. Możemy pokazać dziecku obrazek a ono musi ułożyć z liter wyraz. Można też na odwrót my wyraz, a dziecko szuka odpowiedniego obrazka. Obrazki przydają się też przy liczbach. Można liczyć domki, zwierzątka, pojazdy, zabawki :) Na tych klockach można też uczyć się zbiorów. Prosimy dziecko by podzieliło osobno obrazki z zabawkami, osobno z pojazdami itp. Super sprawa na długie godziny. Kolejne to liczby tych mam malutko. Poginęły nad czym ubolewam. Ale kilka się uchowało. Można układać zdania z liczbami lub działania :) Są też znaki "+" "-" "x" ":" "=" :) 


Prócz tego zabawa tą układanką może być zupełnie inna. Można po prostu łączyć klocki w jak najdłuższego węża. Kto szybciej ułoży wygrywa. Jak widzicie milion zastosowań i na zabawę i na naukę. Bo kto powiedział, że nauka nie może być zabawą i że musi być nudna :) 2 komentarze:

  1. mega zabawa mamy coś podobnego Literka do literki

    OdpowiedzUsuń
  2. mega zabawa mamy coś podobnego Literka do literki

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad, że tu byłeś. Zapraszam też do nas na fanpage :)